راهی که کمدينها طی ميکنند .......

اكبر عبدي، عليرضا خمسه، حميد جبلي و حالا نوبت به حميد لولايي رسيده است. اغلب بازيگران فيلم‌هاي كمدي از تلويزيون به سينما مي‌روند. در دهه 60 اكبر عبدي و حميد جبلي جوان‌هايي بودن كه با حضور در <محله برو بيا> و <محله بهداشت> شناخته شدند. عبدي با علاقه‌اي كه به كمدي داشت بيشتر در آثاري مقابل دوربين رفت كه يا كمدي بودند يا حال و هواي طنز داشتند. او با آنكه در نقش‌هاي جدي هم به دليل استعداد بازيگري‌اش موفق بود، اما اغلب در فيلم‌هاي كمدي بازي كرد. عبدي زماني ستاره محبوب فيلم‌هاي كمدي بود و آثارش با فروش بالايي روبرو مي‌شد. او چند سال پيش و بعد از مدت‌ها به تلويزيون بازگشت و در مجموعه <زير آسمان شهر> مقابل دوربين رفت. اين بار البته نتيجه مانند سال‌هاي دور خوشايند نبود  و حتي حضور اين بازيگر نتوانست مجموعه مهران غفوريان را نجات بدهد.
حميد جبلي هم از كمدين‌هايي است كه سابقه بازي در مجموعه‌هاي تلويزيوني را دارد، اما طنزي كه جبلي در مقام فيلمساز به سراغش رفته طنز تلخ است و با كمدي‌هايي كه در آنها بازي كرده تفاوت زيادي دارد. <خواب سفيد> نشان مي‌دهد كه سليقه جبلي در ساخت فيلم كمدي چيست. او در اين سال‌ها پاي ثابت فيلم‌هاي دوست قديمي‌اش ايرج طهماسب بوده و كمتر در تلويزيون حضور يافته است.
عليرضا خمسه هم از ستاره‌هايي است كه گام‌هاي اول رسيدن به شهرت و محبوبيت را از تلويزيون برداشتند. او هم در برنامه‌هاي مخصوص كودكان و نوجوانان حضور داشت و اين برنامه‌ها مقدمه‌اي شد تا خمسه براي اهالي سينما معرفي شود و در فيلم‌هاي زيادي بازي كند. خمسه پس از آنكه احساس كرد دوران فعاليت حرفه‌اي‌اش در سينما به پايان رسيده به تلويزيون آمد و در چند مجموعه هم بازي كرد.
حميد لولايي، جواد رضويان، مجيد صالحي، رضا عطاران و مهران مديري هم بازيگراني هستند كه كارشان را با طنزهاي تلويزيوني شروع كردند. پس از موفقيت مجموعه‌هاي <ساعت خوش> و <سال خوش> جوان‌هايي كه در اين مجموعه‌ها بازي مي‌كردند پيشنهادهاي زيادي براي بازي در فيلم‌هاي سينمايي داشتند. رضا عطاران، سعيد آقاخاني و نادر سليماني طعم تجربه‌هاي ناموفقي در سينما را چشيدند.
و اين مسئله باعث شد تا مدت‌ها سينما را رها كنند، اما بعد از گذشت سال‌ها، رضا عطاران در <هوو>(عليرضا داودنژاد) مقابل دوربين رفت. فيلمي كه توانايي‌هاي او را به عنوان يك بازيگر كمدي به تصوير بكشد، عطاران البته در اين سال‌ها در مجموعه‌هاي <متهم گريخت>، <خانه به دوش> و <كوچه اقاقيا> هم نقش‌هايي شيرين و دوست داشتني بازي كرده، اما حضورش در <هوو> و درخشش در نقش عطا باعث شده او به عنوان بازيگر سينما مطرح شود. او بزودي در فيلم <نون و پياز> بازي مي‌كند.
مهران مديري كه اولين تجربه سينمايي‌اش <ديدار> ملودرامي عاشقانه بود، پس از موفقيت <پاورچين> در فيلم <توكيو بدون توقف> (سعيد عالم‌زاده) بازي كرد. كاراكتري كه مديري در اين فيلم بازي كرد شبيه شخصيت‌هايي است كه او معمولاً در مجموعه‌هايش نقش آنها را بازي مي‌كند. فروش خوب <توكيو بدون توقف> پيشنهادهاي مختلف هم باعث نشد مديري كارگرداني مجموعه‌هاي 90 قمستي را رها كند و به سينما بيايد. اگر چه كه او هميشه مترصد فرصتي است تا كارگرداني در سينما را تجربه كند. موفقيت مجموعه‌هاي طنز شبانه باعث به شهرت رسيدن بازيگراني مثل مجيد صالحي و جواد رضويان شد. آنها كه در طنزهاي 90 قسمتي ميليون‌ها بيننده را پاي دستگاه‌هاي تلويزيون مي‌نشاندند قابليت اين را داشتند كه فيلم‌هاي كمدي را هم پرفروش كنند.
رضويان در <شاخه گلي براي عروس>(قدرت‌ا... صلح‌ميرزايي) و <شارلاتان>(آرش معيريان) مقابل دوربين رفت. هر دو فيلم با فروش خوبي روبرو شدند. مردم بازيگر تلويزيوني محبوبشان را روي پرده سينما هم دوست داشتند.
مجيد صالحي هم در <مجردها> و <شاخه گلي براي عروس> بازي كرد و به جرگه بازيگران سينما پيوست. حميد لولايي كه در ميانسالي بازيگري در تلويزيون را شروع كرد از آخرين بازيگراني است كه آمده تا شهرت و محبوبيت تلويزيوني‌اش را به سينما بياورد و فروش يك فيلم را تضمين كند. لولايي پس از <ساعت خوش> كمتر مقابل دوربين مي‌رفت، اما نقش خشايار مستوفي در مجموعه <زير آسمان شهر>(مهران غفوريان) باعث شد لولايي تبديل به چهره‌اي محبوب شود. او اين نقش را پس از چند سال در مجموعه تازه مهدي مظلومي تكرار مي‌كند.
لولايي در <چند مي‌گيري گريه كني؟>(شاهد احمدلو) براي نخستين بار بازيگري در سينما را تجربه كرد. حضورش در فيلم اين كارگردان جوان سيمرغ بلورين بهترين بازيگر مكمل را برايش ارمغان آورد كه اتفاق مباركي است. <چند مي‌گيري گريه كني؟> به تازگي اكران شده و اگر فروش اين كمدي هم خوب باشد، مي‌توان گفت لولايي در سينما هم به اندازه تلويزيون موفق بوده است.
در سال‌هايي كه ورود بازيگران جوان و خوش چهره به سينما سير صعودي پيدا كرده، مجموعه‌هاي طنز تلويزيون باعث شدند بازيگران ميانسالي مثل فتحعلي اويسي، سيروس گرجستاني و حميد لولايي به سينما بيايند. بازيگراني كه يا تجربه بازي در فيلمي سينمايي را نداشتند يا در فيلم‌هاي كاملاً جدي حضور يافته بودند. مجموعه‌هاي موفق و پربيننده تلويزيون مي‌توانند معرف توانايي‌هاي بازيگران باشند، در اين سال‌ها بازيگران زيادي از تلويزيون به سينما رفته‌اند و توانسته‌اند نوار موفقيت‌هاي‌شان را روي پرده سينما كامل كنند.
البته در اين ميان بازيگران زيادي به دليل عدم درك مناسبات حرفه‌اي سينما پس از بازي در چند فيلم باز هم به تلويزيون بازگشته‌اند.
/ 0 نظر / 22 بازدید