همه چيز در مورد اختتاميه جشنواره بين المللی فيلم فجر

بيست و چهارمين جشنواره بين المللی فيلم فجر هم با همه کمبودها و کاستيهايی که سال به سال بيشتر و بيشتر ميشود به کار خود پايان داد.

قبل از هر چيز لازم ميدانم اسامی برندگان سيمرغ بلورين اين جشنواره را در بخشهای مختلف برای شما بازگو نمايم :

فيلم‌هاي ايراني در بخش مختلف بين‌المللي بيست و چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر, جوايز اصلي اين رويداد را به خود اختصاص دادند.
مراسم اختتاميه اين رويداد بخش بين‌الملل با حضور محمدحسين صفارهرندي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي , محمدرضا جعفري جلوه, معاونت سينمايي و عليرضا رضاداد دبير جشنواره و برخي ديگر از مسئولان و هنرمندان ساعت پانزده‌وسي دقيقه روز شنبه هشتم بهمن ماه در تالار وحدت برگزار شد و فيلم‌هاي به آهستگي به تهيه‌كنندگي جهانگير كوثري سيمرغ بلورين بهترين فيلم بخش بين‌الملل, به نام پدر به كارگرداني ابراهيم حاتمي‌كيا سيمرغ بلورين بهترين فيلم بخش مسابقه سينماي آسيا و فيلم وقتي همه خواب بودند به تهيه‌كنندگي فرشته طائرپور سيمرغ بلورين بهترين فيلم معناگرا را كسب كردند.
وزير فرهنگ وارشاد اسلامي در اين مراسم با اشاره به اتفاقات تازه سياسي و نظامي در ظاهر و با ريشه‌هاي فرهنگي و اجتماعي در باطن جهان معاصر اشاره كرد: اگرچه اين تغييرات در ظاهر به نفع كشور نيست اما از نظر ژئوپلتيك منطقه حساس خاورميانه و جهان اين تغييرات گذار از يك مرحله به مرحله ديگر نشان مي‌دهد.
محمدحسين صفارهرندي با اشاره به اينكه به موازات استمرار روحيه سلطه طلبي فرهنگي از جانب فرهنگ غالب نوعي نهضت بيداري در لايه‌هاي پنهان اجتماعي و فرهنگي شكل گرفته است: مقوله تهاجم فرهنگي يعني هجوم از يك سو و تحمل از سوي ديگر, اين تهاجم بي‌رحمانه از سمت فرهنگ مسلط و غالب بر فرهنگ‌هاي مستقل, ‌ملي, منطقه‌اي و خرده فرهنگ‌ها آغاز شده است.
وي يادآور شد نظريه پايان تاريخ نيز ناظر بر همين نظم جديد و بلعيده شدن تمدن‌هاي مظلوم توسط فرهنگ غالب است.
محمدحسين صفارهرندي نتيجه قهري تهاجم فرهنگي را در عصر حاضر رويكرد به بي‌فرهنگي عنوان كرد و افزود: در مقابل اين جريان يك اپيدمي همه‌گير در جهت دلبستگي مردم به مناطق جهان به فرهنگ خود شكل گرفته و من در اينجا فراخوان گردهم آمدن كساني كه براي فرهنگ ملي دلسوزي مي‌كنند و سرنوشت مشترك پاسداري از مولفه‌هاي اصيل فرهنگي دارند اعلام مي‌كنم.
وي پديده جهاني شدن را نيازمند توجه به داشته‌هاي فرهنگ ديگران به ملي و بومي دانست و افزود عرصه فرهنگ و بويژه سينما بايد به‌جاي برگرداندن ويژگي‌هاي فرهنگ ديگران در فيلمها به ريشه‌هاي خود, منابع غني ادبي و فرهنگي توجه كنيم و به سينماي ملي بيانديشيم و جهاني كه تشنه شنيدن فرهنگ ماست را در انتظار نگذاريم.
وي با اشاره به ويژگي‌هاي فرهنگ ما از جمله سرمايه‌ براي مهروزي, چشم انتظار آزادي و توجه به ذات انسان و جامعه را مطرح كرد و افزود: سينماي ايران با پيام و جسارت خود همراهان بسياري براي شنيدن دارد و اميدوارم اين همراهي افزايش يابد در روزگاري كه افراد زياد گوش‌هاي شنوايي براي شنيدن دارند براي اصرار ورزيدن به چارچوب خود و ارتباط نزديك با ديگران حركت خواهد كرد.
عليرضا رضاداد دبير اين رويداد د رابتداي مراسم گفت: بخش بين‌الملل جشنواره و نهمين بازار فيلم وبرنامه‌هاي تلويزيوني ايران امسال ميزبان ۴۸ كشور دنيا بود.
وي به افتخارات سينماي ايران در سطح جهان اشاره كرد و د رعين حال گفت: بخش بين‌الملل جشنواره با اين هدف تاسيس شد كه در مقابل موج سينماي غير متعهد كه مي‌رود جهان را تحت تاثير قرار دهد, ايستادگي مي كند و به ديگران نيز راه و رسم ايستادگي نشان مي‌دهد.
دبير بيست و چهارمين جشنواره فيلم فجر يادآور شد: افتخارات سينماي ايران چشم‌ها را متوجه خود كرده است. در حالي كه هنوز خود به دست‌آوردهاي اين سينما راضي نشده‌ايم.
وي افزود سينماي ايران هنوز راه‌هاي زيادي پيش رو دارد تا در جهان آرزوهاي سينماي ايران با خيالي آسوده, سفره بگسترانيم و با موجي از ميل به نجابت و اخلاق‌گرايي در سينماي جهان روبرو شده‌ايم به گمان, سينماي نجيب و هدفمند كه الگوي سينماي ايران است, سنيمايي است ريشه دار و اصيل و بي‌ترديد نيازمند مراقبت « و اين مراقبت وظيفه همه هنرمنداني است كه به آينده بشر و جهان مي انديشند و به روشنايي را ه دل بسته‌اند.
وي استقبال تماشاگران ايراني را از فيلم‌هاي بخش‌هاي رقابتي چشمگير ارزيابي كرد و افزود: اين استقبال شورانگيز نشان پايداري علاقمندان به اين سينما در ايران است.
وي اظهار اميدواري كرد: ما دست همه سينماگران متعهد را در سراسر جهان را به گرمي مي‌فشاريم و باور داريم حلقه‌هاي اين سينماي هدفمند در هر كجاي جهان كه باشند روزي يكديگر را خواهند يافت و راه مانده را با هم خواهند پيمود.
جوايز بخش معناگراي جشنواره به ترتيب سيمرغ بلورين بهترين فيلم به فرشته طائرپور تهيه‌كننده فيلم وقتي همه خواب بودند, سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني تائه هي كونگ ايم براي فيلم برادر كوچك از كره جنوبي و سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه به يوسف فارس براي فيلم زوزو محصول مشترك سوئد و دانمارك و انگلستان رسيد.
همچنين در اين بخش سيمرغ بلورين بهترين فيلم بيستمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي كودكان و نوجوانان به يورام لارسن براي فيلم نارنجي پوش اهدا شد.
در ادامه مراسم اختتاميه از تلاشهاي مصطفي عقاد فيلمساز برجسته سوري تقدير و جايزه ويژه‌اي توسط معاونت سينمايي و سمعي و بصري ارشاد به ظهير عقاد برادر وي اهدا شد.
مهندس جعفري‌جلوه در اين مراسم به پاس احترام از اين فيلمساز گفت: اميدوارم سينماي جهان اسلام در راهي كه مصطفي عقاد آغاز گر آن بوده پرتوان‌تر, ارزش‌هاي آئين نوراني اسلام را به بهترين شكل به جهان معرفي كند.
در بخش مسابقه آسيا نيز, جوايز سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه به ميتسوهيرو ميهارا براي فيلم آلبوم دهكده از كشور ژاپن, سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني به هاليون براي فيلم «تو و من» از كشور چين و سيمرغ بلورين بهترين فيلم به ابراهيم حاتمي‌كيا تهيه‌كننده و كارگردان فيلم به نام پدر رسيد.
در بخش مسابقه سينماي بين‌الملل سيمرغ بلورين بهترين فيلم كوتاه داستاني به فيلم باران مي‌بارد ساخته هولگر ارنست از كشور آلمان, سيمرغ بلورين بهترين فلم بلند داستاني به جهانگير كوثري براي فيلم به‌ آهستگي , سيمرغ بلورين ويژه هيات داوري به فيلم آزرده از ژاپن, سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني به جاني آمه ليو براي فيلم كليدهاي خانه از ايتاليا, سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه به ماني حقيقي براي فيلم كارگران مشغول كارند, سيمرغ بلورين بهترين بازيگر به محمدرضا فروتن بازيگر فيلم به آهستگي, سيمرغ بلورين دست‌آورد هنري به سقوط به كارگرداني الور هيرشبيگل از آلمان و ديپلم افتخار بهترين فيلم كوتاه به يك شب ميهماني ساخته شهرام ميراب‌اقدم از ايران اهدا شد.
همچنين سيمرغ بلورين بهترين فيلم از نگاه تماشاگران به مايكل هانكه براي فيلم پنهان محصول مشترك اتريش, آلمان و فرانسه تعلق يافت.

جوايز بخش مسابقه سينمای مستند :

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به سودابه مجاوری برای فیلم اینانا
سیمرغ بلورین بهترین تحقیق و پژوهش به امید بنکدار و کیوان علی محمدی برای فیلم ام.دی.ام.ا
دیپلم افتخار بهترین پژوهش به وحید چاووش برای فیلم خاطرات ابری
دیپلم افتخار بهترین فیلم به سید حسین صافی برای فیلم دگردیسی یک پروانه

جوايز مسابقه فيلمهای اول و دوم

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول به مونا زندی برای فیلم عصر جمعه
سیمرغ بلورین بهترین فیلم دوم به محمد نوری زاد برای فیلم شاهزاده ایرانی

جوايز فيلمهای مسابقه سينمای ايران

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به ابراهیم حاتمی کیا برای فیلم به نام پدر به همراه يک دستگاه اتومبيل سمند و سفر حج عمره
سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به اصغر فرهادی برای فیلم چهارشنبه سوری به همراه يک دستگاه اتومبيل سمند و سفر حج عمره
سيمرغ ويژه هيات داوران به مونا زندي حقيقي كارگردان فيلم عصر جمعه به همراه يک دستگاه اتومبيل سمند و يک سفر حج عمره
هیأت داوران برای بخش فیلمنامه هیچ فیلمی را شایسته دریافت سیمرغ ندانست و دو دیپلم افتخار به پرویز شهبازی برای فیلم به آهستگی و ابراهیم حاتمی کیا برای فیلم به نام پدر اهداء کرد.
دیپلم افتخار به محمد نوری زاد برای فیلمنامه اقتباسی فیلم شاهزاده ایرانی
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مردبه پرویز پرستویی برای فیلم به نام پدر به همراه يک دستگاه اتومبيل سمند و سفر حج عمره به همراه ۲۵ سکه بهار آزادی
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به هدیه تهرانی برای فیلم چهارشنبه سوری به همراه يک دستگاه اتومبيل سمند و يک سفر حج تمتع به همراه ۵۰ سکه بهار آزادی
سيمرغ بلورين بهترين اثر هنر و تجربه به مجتبي راعي براي سفر به هيدالو به همراه يک دستگاه اتومبيل سمند
سیمرغ بلورین بهترین باریگر نقش مکمل مرد به حمید لولائی برای فیلم چند میگیری گریه کنی به همراه يک دستگاه اتومبيل پرايد و يک سفر حج عمره
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به مهتاب نصیر پور برای فیلم به نام پدر به همراه يک دستگاه اتومبيل پرايد و سفر حج عمره
دیپلم افتخار به بازیگر خردسال سمیر وزیريان برای فیلم هوو به همراه يک ميليون تومان وجه نقد به عنوان جايزه !!!!!
سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن به محمدرضا درویش برای فیلم شهر آشوب به همراه يک دستگاه اتومبيل پرايد
سیمرغ بلورین بهترین تدوین به هایده صفی یاری برای فیلم چهارشنبه سوری به همراه يک دستگاه اتومبيل پرايد و سفر حج عمره
سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به محمد داودی برای فیلم زمستان است به همراه يک دستگاه اتومبيل پرايد و تعدادی سکه بهار آزادی
سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی به مهرداد میر کیانی برای فیلم به نام پدر
سیمرغ بلورین بهترین طراح صحنه و لباس به ایرج رامین فر برای فیلم شاهزاده ایرانی
سیمرغ بلورین بهترین صدا گذاری به محمدرضا دلپاک برای فیلم زمان می ایستد
سیمرغ بلورین بهترین صدا برداری به یدالله نجفی و ناصر شکوهی نیا برای فیلم زمستان است
سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه به محسن روزبهانی و علاءالدین بهنان برای فیلم شهر آشوب
ديپلم افتخار به شاهد احمدلو براي انتقال مفاهيم معنوي در سينما براي فيلم چند ميگيري گريه كني
سيمرغ بلورين بهترين فيلم كوتاه به فيلم (بااو) ساخته نقي نعمتي

همچنين امروز صبح طی مراسمی سيمرغ بلورين فيلم برگزيده تماشاگران به فيلم چهرشنبه سوری به کارگردانی اصغر فرهادی و با هنرمندی پانته آ بهرام - ترانه عليدوستی - هديه تهرانی و حميد فرخ نژاد اختصاص يافت .

بزودی در مورد حواشی و اشکالات جشنواره بيست و چهارم برای شما خواهم نوشت .

/ 0 نظر / 8 بازدید