آخرين اخبار از دنيای هنر

در طی گذشت ۳ روز از برگزاری نمايشگاه مطبوعات که به طور مجزا در کنار نمايشگاه کتاب برگزار ميشود هنرمندان بسياری به دعوت روابط عمومی نمايشگاه بين المللی تهران - روابط عمومی بنياد سينمايی فارابی - خانه سينما - موزه سينما - روزنامه بانی فيلم - خبرگزاريهای ايسنا و... - مجله دنيای تصوير - هفته نامه سينما و... به بازديد از نمايشگاه آمدند و در جلساتی به ديدار مردم رفته و جلسه پرسش و پاسخ برگزار نمودند . تا اين لحظه هنرمندانی چون : مريم کاويانی - استاد جمشيد مشايخی - پوريا پورسرخ - محمد زرين دست - رضا منتظری - جعفر پناهی - مرضيه برومند - مائده طهماسبی - فرهاد آييش - کيومرث پوراحمد - جعفر پناهی - آرزو عسگری و... به دعوت موسسات و نشريات مختلف به ديدار از نمايشگاه مطبوعات رفته اند . قرار است طی رزوهای آينده هنرمندانی نظير : استاد فاطمه معتمدآريا - کمال تبريزی - يوسف تيموری - علی صادقی - سعيد کنگرانی - علی معلم - گلاب آدينه - مهدی هاشمی - آزيتا حاجيان - مسعود کيميايی - پولاد کيميايی - ليلا حاتمی - علی مصفا - نسرين حاجيلو و... به ديدار از نمايشگاه مطبوعات بروند . لازم به ذکر است که تا کنون مشخص شده مسعود کيميايی - پولاد کيميايی - يوسف تيموری و ليلا حاتمی به دعوت روزنامه بانی فيلم طی روزهای شنبه و يکشنبه به بازديد از اين غرفه خواهند پرداخت همچنين سعيد کنگرانی و علی معلم نيز امروز شنبه به بازديد از غرفه مجله دنيای تصوير خواهند رفت . همچنين لازم به ذکر است که امروز جعفر پناهی در سالن آمفی تئاتر سالن ۳۵ نمايشگاه مطبوعات طی مدت ۲ ساعت به سوالات مردم پاسخ داد و با هوادارانش ديدار نمود .

 

محمد متوسلانی امسال قصد دارد كم كاري‌اش در سينما را جبران كند و دو فيلمنامه "دربست مستقیم" - فیلمنامه‌ای در ژانر کودک - و "سرقت" - داستانی پلیسی و طنز - را جلوي دوربین ببرد.
متوسلانی در مورد کارهای جدیدش در عرصه کارگردانی گفت: «پیمان عباسی در حال نوشتن فیلمنامه ای به نام "دربست مستقیم" است که صحبت‌هایی برای کارگردانی این فیلمنامه انجام داده‌ام. این فیلمنامه تجربه ای نو در عرصه سینمای کودک است و می تواند هم برای مخاطبان کودک و هم برای بزرگسالان جالب توجه باشد. بیشتر تاکید فیلمنامه بر ترسیم روابط انسانی است. فیلمنامه ای هم به نام "سرقت" نوشته ام که یک کار طنز است و در رابطه با شکل گیری یک سرقت و درگیر شدن آدم های زیادی در این ماجراست.»
متوسلانی در مورد گرایش خود به فیلمسازی در حوزه کودک گفت: «اعتقاد دارم کار کودک مهجور مانده و فیلم خوب و مناسبی نظیر "مربای شیرین" بعد از گذشت سال ها از زمان ساخته شدنش در بدترین زمان ممکن به نمایش درمی آید. دلم می خواهد بتوانم اثری برای کودکان بسازم که بتواند با مخاطبان ارتباط خوبی برقرار کند.»
وی در مورد فعالیت هایش در عرصه بازیگری هم گفت: «چند پیشنهاد برای بازیگری داشته ام که چندان مورد نظرم نبود و بازی در آنها را نپذیرفتم. فعلا قصد دارم به فیلمسازی بپردازم.»

 

سينماهای فرهنگ - سپيده - ماندانا - ناهيد - پايتخت و شاهد به جمع سينماهای نمايش دهنده آخرين ساخته استاد تهمينه ميلانی اضافه شدند . لازم به ذکر است پيش بينی ميشود اين فيلم ميلانی پرفروش ترين فيلم سال ۱۳۸۵ شود . در اين فيلم هنرمندانی چون : محمدرضا گلزار - مهناز افشار - نيلوفر خوش خلق -آتيلا پسيانی - احمد مهرانفر- کيکاووس ياکيده - محبوبه بيات - السا فيروزآذر - زنديش حميدی - نرسی گرگيا و الناز فيروز آذر به ايفای نقش پرداخته اند .

 

ساخت فيلم کمدی مستقيم دربست که قرار بود محمد متوسلانی آن را کارگردانی نمايد به تعويق افتاد .

 

امين حيايی به ۹۱ روز حبس تعزيری محکوم شد . او که قبل از ازدواجش با نيلوفر خوش خلق زنی ديگر داشته و از او بچه دار هم شده است و پس از شهرتش در سينما زن را طلاق داده و منکر داشتن بچه هم بوده است از سوی دادگاه ويژه به ۹۱ روز حبس تعزيری - پذيرش داشتن فرزند - دادن نفقه به زن سابق و فرزندش محکوم شده است . بزودی اخبار جامعی در اين زمينه را برايتان خواهيم آورد .

 

عليرضاداودنژاد ، كارگردان فيلم "هوو"، نسبت به وضعيت اكران عمومي اين فيلم معترض است. وي معتقد است سينما ماندانا كه پرفروشترين سينماي نمايش دهنده فيلم هوو بود از گردونه سينماهاي نمايش دهنده اين فيلم خارج شد و با خارج شدن اين سينما ،ضربه كاري بر فرق هوو وارد آمد .
داودنژاد با انتقاد شديد ازاين وضعيت گفت :سينما ماندانا كه شش هفته فيلم "زيردرخت هلو" را نمايش داده بود، پس از شش هفته ،به مدت دوهفته فيلم هوو را به نمايش گذاشت و درحاليكه طي اين دو هفته اين سينما به پرفروشترين سينماي "هوو" تبديل شده بود، از اين هفته فيلم "آتش‌بس" را اكران كرد.
وي تاكيد كرد: سينما ماندانا در آخرين هفته نمايش فيلم "هوو" حتي نتوانست سانس فوق العاده اي براي فيلم هوو درساعت 11شب در نظر بگيرد . اگر سينما عصرجديد كه سرگروه سينماهاي نمايش دهنده فيلم "هوو" است دوسانس فوق العاده خود را در روزهاي پنج شنبه وجمعه به جاي اينكه دراختيار "آتش‌بس" قرار دهد، در اختيار "هوو" گذاشته بود فروش ششمين هفته فيلم "هوو" از اولين هفته فيلم "آتش‌بس" بيشتر بود .
وي درپايان گفت : به اين ترتيب دوستان پيشاپيش در حال برگزاري مراسم ختم هوو هستند.

 

مهران غفوريان بزودی ساخت جديدترين سريال تلويزيونی اش را آغاز خواهد نمود . لازم به ذکر است اين سريال برای شبکه دوم سيما توليد خواهد شد .

 

واروژ كريم مسيحي، فيلمساز و تدوينگر سينماي ايران، از يك سال گذشته مشغول نگارش فيلم‌نامه‌اي است كه قرار است پس از دريافت پروانه ساخت به تهيه‌كنندگي محمدمهدي دادگو جلوي دوربين ببرد. به گزارش سايت سينماي ما نگارش اين فيلم‌نامه خرداد ماه به پايان خواهد رسيد. اين فيلمنامه هنوز نامي ندارد و احتمال دارد همان فيلمنامه «ترديد» باشد كه واروژ كريم‌مسيحي سال‌ها قبل براساس اقتباس آزادي از هملت شكسپير قرار بود بسازد.
براساس اين گزارش، بعد از نگارش نهايي فيلم‌نامه‌، مراحل مختلف براي ساخت فيلم ‌ آغازخواهد شد.
كريم مسيحي شانزده سال قبل « پرده‌آخر » را ساخت‌، و اگر شرايط فراهم شود و اين فيلم‌نامه را جلوي دوربين ببرد، بعد از سالها دومين فيلم سينمايي خود را جلوي دوربين خواهد برد.
كريم‌مسيحي هفت سال بعد از پرده آخر توانست مستند « گورستان ارامنه » را بسازد و طي سالهاي گذشته بيشتر وقت خود را صرف تدوين كرد: « بازي‌ بزرگان »، « دو خواهر »، « نه‌نه‌لالا و فرزندانش »، «ساراي »، «عشق ‌گمشده »، « كميته مجازات »، « طهران روزگار نو »، « دختري‌ به ‌نام تندر » و « ماهي‌ها عاشق‌مي‌شوند » بخشي از كارهاي تدوين اين‌فيلمساز است.

 

تهمينه ميلاني كارگردان فيلم «آتش‌بس» درباره وضعيت فيلمش گفت:«بازتاب‌هاخيلي‌ مثبت‌ بوده‌ و همه‌ هنرمنداني‌ كه‌ فيلم‌ را ديده‌اند با من‌ تماس‌ گرفته‌اند و از موضوع‌ فيلم‌ و بخصوص‌ بازي‌ها خيلي‌ تعريف‌ كرده‌اند. مثلا محمدرضا فروتن‌ به‌ من‌ زنگ‌ زد و گفت‌ كه‌ با خانمم‌ فيلم‌ را تماشا كرديم‌ و آنقدر از آن‌ خوش‌مان‌ آمده‌ كه‌ دوست‌ داريم‌ حتي‌ پنج‌ دفعه‌ ديگر هم‌ آن‌ را ببينيم‌. آقاي‌ پوراحمد هم‌ كلي‌ از فيلم‌ و بخصوص‌ بازي‌ رضا گلزار تعريف‌ كرد و گفت‌ كه‌ اي‌ كاش‌ در فيلم‌ «گل‌ يخ‌» هم‌ به‌ همين‌ خوبي‌ بازي‌ مي‌كرد. آقاي‌ كيميايي‌ و داوودنژاد هم‌ از فيلم‌ خوش‌شان‌ آمده‌ و حتي‌ در مصاحبه‌هاي‌ خبري‌شان‌ به‌ اين‌ فيلم‌ اشاره‌ كرده‌اند. جالب‌ است‌ كه‌ خانم‌ شهره‌ لرستاني‌ هم‌ به‌ من‌ زنگ‌ زد و گفت‌ كه‌ چند تا دكتر روانشناس‌ فيلم‌ را ديده‌اند و ارتباط‌ خيلي‌ خوبي‌ با آن‌ برقرار كرده‌اند.
ميلاني‌ درباره‌ برخورد خبرنگاران‌ و منتقدان‌ با فيلم‌ مي‌گويد: من‌ هنوز نقد و يادداشتي‌ منفي‌ درباره‌ فيلم‌ نخوانده‌ام‌ و بچه‌هاي‌ خبرنگار هم‌ خيلي‌ برخورد مثبتي‌ با فيلم‌ داشتند و در مصاحبه‌هاي‌ حضوري‌ كه‌ با من‌ داشتند سوالاتي‌ نپرسيدند كه‌ جنبه‌ منفي‌ داشته‌ باشد و مثلا بخواهند پنبه‌ فيلم‌ را بزنند.
تهمينه‌ ميلاني‌ درباره‌ ارتباط‌ تماشاگران‌ با فيلم‌ مي‌گويد: شايد باورتان‌ نشود روزي‌ چندين‌ تلفن‌ به‌ من‌ مي‌شود كه‌ از طرف‌ تماشاگران‌ فيلم‌ است‌ و از صحبت‌هايشان‌ متوجه‌ مي‌شوم‌ كه‌ خيلي‌ با فيلم‌ ارتباط‌ برقرار كرده‌اند، مثلا خانمي‌ با من‌ تماس‌ گرفت‌ و گفت‌ كه‌ در اين‌ فيلم‌ هم‌ زندگي‌ خواهرش‌ را ديده‌ و هم‌ زندگي‌ برادرش‌ را و اين‌ برايش‌ خيلي‌ جالب‌ بود و اين‌ نشان‌ مي‌دهد كه‌ مردم‌ عادي‌ هم‌ با موضوع‌ و شخصيت‌هاي‌ فيلم‌ همذات‌ پنداري‌ مي‌كنند.
تهمينه‌ ميلاني‌ همچنين درباره‌ كار تازه‌اش‌ مي‌گويد: «فيلم‌ مي‌ترسم‌ پس‌ دروغ‌ مي‌گويم‌» را كه‌ زمان‌ آن‌ نيم‌ ساعت‌ است‌، در دفتر خودم‌ و با حضور خانم‌ مهاجر تدوين‌ مي‌كنم‌ و همزمان‌ روي‌ فيلم‌ پشت‌ صحنه‌ «آتش‌ بس‌» هم‌ كار مي‌كنم‌.

 

تهمينه ميلاني كارگردان "آتش‌بس" گفت‌: «با توجه به شناختي كه از برخي از منتقدان دارم‌، در انتظار برخورد تند برخي از آنها با فيلم آتش‌بس هستم.»
وي در نشست خبري اين فيلم ادامه داد: «منتقدان صادق با فيلم منصفانه برخورد خواهند كرد ولي منتقداني كه باشخص من و تفكراتم مشكل دارند برخورد تخريبي با فيلم خواهند داشت و قطعا به اين فيلم حمله مي كنند.»
ميلاني در ادامه به مشكلات فيلمسازان مستقل در ايران اشاره كرد و گفت: «فيلمسازاني كه از سوي رسانه‌هاي رسمي چندان مورد توجه قرار نمي گيرند، بهاي استقلال خود را مي پردازند حتي در آمريكا نيز فيلمسازان مستقل چندان مورد توجه نيستند.»
وي به حضور نداشتن اين فيلم در بخش مسابقه جشنواره ي فجر سال گذشته اشاره كرد و گفت‌: «استقبال بي نظير مردم از آتش بس نشان داد كه مسئولان جشنواره از سال آينده بايد، در زمينه انتخاب فيلمها توجه بيشتري كنند.»
ميلاني با طرح اين پرسش كه چرا بايد برخي از فيلم هاي ضعيف در بخش مسابقه قرار گيرند و « آتش بس » در بخش مهمان باشد، گفت‌: برخي مي گفتند فيلم شما در حد استانداردهاي سينماي ملي نيست، در حاليكه اين فيلم در جشنواره فجر براي مهمانان خارجي به نمايش درآمد و آنها به جاي استقبال از فيلمهايي كه فقر و فلاكت را در كشورمان نشان مي دهند، از "آتش بس" استقبال كردند و خواستار حضور اين فيلم در جشنواره‌هاي خود شدند.
مصطفي شايسته از مديران شركت هدايت فيلم و پخش كننده « آتش بس » نيز گفت‌: متاسفانه تفكر نادرستي در ميان برخي از سينماگران و منتقدان وجود دارد كه معتقد است فيلمهاي مفرح و فيلمهايي كه با عامه مردم ارتباط برقرار مي كنند چندان از جنبه هاي هنري و فرهنگي برخوردار نيستند و فيلمهايي را فيلمهاي هنري و ارزشمند مي دانند كه از فضايي تلخ برخورداراست. آنها از زمانيكه فيلم خانم ميلاني در مرحله انتخاب بازيگراست با يك پيش زمينه فكري به استقبال فيلم مي روند و براساس فيلمهايي چون «دوزن » به مقايسه فيلمهاي ايشان مي پردازند.
به اعتقاد شايسته « آتش بس » يك پروژه سنگين و نفس گير بود و در مورد مخاطب فيلم افزود: فيلمي است كه هم براي خواص و هم براي‌ عوام قابل درك است و كارگردان با ظرافت خاصي توانسته با اين دو طيف ارتباط برقرار كند. او تاكيد كرد: « آتش بس » فيلم بسيار خوش ساختي است كه در راستاي سينماي ملي قرار مي گيرد.
شايسته ادامه داد: استقبال از اين فيلم تا حدي است كه يكي از مديران سينما عنوان مي كرد بيش از 95 درصد مردمي كه در اين سينما فيلم را ديده اند، « آتش بس » مورد رضايت آنها بوده است و از آن خوششان آمده است.
پخش كننده « آتش بس » گفت: از اين هفته با افزايش سينماهاي اين فيلم، تعداد سينماها از 12به 18سينما افزايش پيدا خواهد كرد و پيش بيني ما اين است كه اين فيلم در روزهاي پاياني هفته روزي بيست ميليون تومان فروش كند.
محمدنيك بين تهيه كننده فيلم « آتش بس » نيز در پايان گفت: فيلمهاي ايراني از پتانسيل بسيار خوبي براي نمايش در كشورهاي خاورميانه و عربي برخوردار هستند و اين كار نياز به سرمايه گذاري درازمدت دارد و در شرايطي كه بخش خصوصي در ايران ضعيف است‌، بايد مسئولان در اين زمينه حمايت كنند.

 

نگارش شش فيلمنامه فاخر سينمايي با موضوغ تاریخ اسلام و تاریخ معاصر که قرار است در سال جاری توسط چند تن از فیلمسازان برجسته کشور به تصویر کشیده شوند آغاز شد . این آثار قرار است طی شش ماه به نگارش درآیند.
براساس قراردادی که اخیرا میان معاونت فرهنگي بنياد سينمايي فارابي با چند تن از فیلمنامه نویسان سرشناس سینما و تلویزیون منعقد شده، فيلم نامه‌هاي « حضرت ابوطالب» توسط محمدمهدي گميني و «‌ام‌البنين» توسط سعيد شاهپوري با نگاهي به تاريخ اسلام و «نواب» توسط مهدي سجاده‌چي بر اساس تاريخ معاصر و زندگي شهيد «‌نواب صفوي» نوشته مي‌شود، همچنین حمید امجد فیلمنامه ای را بر اساس بخش از زندگی پربرکت حضرت امیرالمومنین علی (ع) می نویسد. قرارداد نگارش فيملنامه‌هاي «‌ايران سربلند» توسط حسين ترابي بر اساس زندگي « شاه اسماعيل صفوي»، « سرير» توسط محسن دامادي بر اساس زندگي «‌عليرضا عباسي» (خطاط معروف دوره صفوي) نيز در معاونت فرهنگي فارابي ثبت شد.
بر اساس اخبار رسیده اين قراردادها بر اساس طرح ارائه شده از جانب نويسنده ( با پيش زمينه‌هاي تحقيقي درباره موضوع) و بررسي و كارشناسي معاونت فرهنگي با توافق طرفين انعقاد شده و فيلمنامه‌هاي مذبور بايد در فاصله‌اي زماني شش ماهه به نگارش درآيد.
 

پايدار باشيد .

/ 0 نظر / 9 بازدید