همه چيز در مورد حواشی جشنواره فيلم فجر بخش پايانی

در بخش قبل به اين مسئله پرداختيم که انتخاب فيلمها خيلی ناعادلانه انجام ميشوند اما بعد از اين مسئله بسيار مهم ميرسيم به مسئله حاد و بغرنج پيش فروش بليطهای جشنواره که حدود ۲ هفته قبل از برگزاری جشنواره آغاز ميشود و برای هنرمندان - خبرنگاران - دانشجويان !!! - مسئولين ادارات و نهادها و سازمانها !!! روزهای مشخصی برای پيش خريد بليطهای جشنواره در نظر گرفته شده است .

اما مشکلات پيش فروش :

اولا سالهاست که فقط ۱ سينما را برای پيش فروش بليطها در نظر ميگيرند در صورتی که اگر دفتر جشنواره - فارابی و خانه سينما عقلهايشان را روی هم بريزند با يک حساب سرانگشتی متوجه ميشوند که اگر اماکن مختلفی را برای پيش فروش بليطها در نظر بگيرند هم مردم راحت تر و در هر نقطه از شهر که باشند ميتوانند به محل پيش فروش مراجعه کنند و هم اينهمه شلوغی و ازدحام و درگيری جلوی در سينما فلسطين پيش نخواهد آمد .

سالها قبل وعده داده بودند که پيش فروش را اينترنتی خواهند کرد که ان شا اله فکر کنم در ۱۰۰ سال آينده به اين مهم دست پيدا کنيم .

اما نحوه تقسيم بندی و درصد فروش بليطها که ديگر واقعا شاهکار است اولا برای هنرمندان که مهمترين بخش فرهنگی کشور را تشکيل ميدهند و اصلا جشنواره فيلم فجر برای آنان است درصد بسيار اندکی در نظر گرفته شده است و اين باعث ميشود که حتی اگر نفر اول هم باشی بليطهای سينما و سئانس مورد نظر خود را پيدا نکنی مثل همين امسال که بنده در روز هنرمندان به سينما فلسطين رفتم و با اينکه نفر هفتم بودم بليطهای سينمای مورد علاقه ام به من نرسيد و گفتند سهميه آنجا تمام شده است در صورتی که فقط ۲ سری از بليطهای آن سينما را فروخته بودند .

بعد از اين مسئله ميرسيم به يک مسئله مهمتر که آنهم پيش فروش بليط برای کليه دانشجويان است که واقعا يک کار غير اصولی و مسخره ايست که متاسفانه در جشنواره رواج يافته است . سوال من اين است وقتی من هنرمند و يا دوست مطبوعاتی من که جشنواره برای ماست بهمان بليط نرسيده چرا بايد بيش از ۵۰ درصد سهميه برای دانشجويان که امکان دارد اصلا رشته هايی را که در دانشگاه ميخوانندا مرتبط با جشنواره نباشد کنار گذاشته شود ؟

چه دليلی در اين مسئله ميبينيد که اصلا به دانشجويان و يا نمايندگان سازمانها و ادارات و ... بليط بفروشيد آن هم بيش از ۸۰ درصد از کل سهميه در نظر گرفته شده برای پيش فروش بليطهارا ؟

آيا بهتر نيست که در روزی که هنرمندان برای پيش خريد می آيند هر تعداد بليطی که برای هر سانس و يا هر سينمايی ميخواهند بدون دردسر به آنها بدهيد و برای گروههای بعدی که برای پيش خريد می آيند سينماهای باقی مانده را بفروشيد ؟

مسئله بعدی مسئله رسيدن فيلمها به جشنواره است . قبل از آِاز جشنواره برنامه ای تهيه و تدوين ميشود و آن را به دست مردم ميسپارند در صورتی که شکر خدا هيچگاه فيلمها به موقع به جشنواره نميرسند و جابه جايی های تاثير گذاری در زمان پخش فيلمها صورت ميگيرد .

حالا سوال من اين است آيا بهتر نيست دفتر جشنواره يک موعد مقرر را تعيين کند مثلا ۱۰ روز قبل از آغازجشنواره و اعلام کند که اگر فيلمها تا اين تاريخ به دفتر نرسند آنها را در جشنواره شرکت نخواهيم داد ؟

اگر بخواهم در مورد جشنواره حرف بزنم که ميشود مثنوی هفتاد من کاغذ و در وقت من و حوصله شما نميگنجد اما يکی از مهمترين مسائل جشنواره انتخاب هيئت داوران و اعلام اسامی برندگان است که ديگر نيازی به بحث ندارد !!!

خوردن حق مسلم اساتيدی چون عزت ا... انتظامی - رضا کيانيان - انسيه شاه حسينی و... که کاری ندارد . اما حتما بايد آقای پرستويی هر سال در هر فيلمی که بازی ميکنند سيمرغ را ببرند و اين يک قانون نانوشته است که در جشنواره ما اجرا ميشود و يا ترانه عليدوستی که يک بازی درخشان و بی نظير  را در فيلم چهارشنبه سوری ارائه داده بود بايد بايکوت شود ...

چه ميتوانيم بگوييم فقط اميدواريم که از اين به بعد همه بخشهای جشنواره ماعادلانه و منصفانه باشد .

به اميد جشنواره ای بهتر

...............................................................................................................

پرکارترينهای جشنواره بيست و چهارم :

هانيه توسلی امسال با ۴ فيلم يک شب ( نيکی کريمی ) عصر جمعه ( مونا زندی ) زمان می ايستد ( عليرضا امينی ) کافه ستاره ( سامان مقدم ) در جشنواره حضور داشت و پرکارترين بازيگر زن جشنواره امسال محسوب ميشد .

رضا کيانيان امسال با ۴ فيلم اسب ( بابک محمدی ) باغ فردوس ۵ بعدازظهر ( سيامک شايقی ) زاگرس ( محمدعلی نجفی ) کارگران مشغول کارند ( مانی حقيقی ) در جشنواره حضور داشت و پرکارترين بازيگر مرد جشنواره امسال محسوب ميشد .

...............................................................................................................

بزودی مصاحبه های روزنامه جشنواره با کارگردان محترم سينما سرکار خانم انسيه شاه حسينی را برای شما عزيزان خواهم نگاشت .

شاد باشد .

/ 0 نظر / 9 بازدید