آخرين اخبار از دنيای هنر

مديريت مجموعه وبلاگهای ۱۲ تايی سينمايی روز جهانی کارگر و روز ملی معلم را به همگان تبريک و تهنيت عرض مينمايد .

 

پيمان قاسم خانی فيلمنامه نويس موفق سينمای ايران هم اکنون نگارش ۲ فيلمنامه اش را با نامهای المپياد عشق و پاپ کورن به اتمام رسانده و آنها را در بانک فيلمنامه خانه سينما به ثبت رسانيده است . وی تا کنون برای ساخت هيچيک از اين فيلمنامه ها وارد مذاکره نشده است . همچنين لازم به ذکر است که قاسم خانی اين روزها سخت مشغول نگارش يک فيلمنامه سفارشی از موسسه هدايت فيلم ميباشد . تا چند روز ديگر نيز فيلم اخراجيها به کارگردانی مسعود ده نمکی که نگارش آن نيز بر عهده قاسم خانی بوده است کليد خواهد خورد .

 

جميل رستمي دومين فيلم سينمايي‌اش را با نام «ژاني گه ل» از اسفند سال گذشته در سليمانيه عراق جلوي دوربين برد و تاكنون 40 درصد ازفيلمبرداري آن به مديريت نادر معصومي ‌انجام شده است.
به گزارش سينماي ما اين فيلم كه براساس رمان «ژاني گه ل» نوشته استاد ابراهيم احمد يكي از چهره‌هاي شاخص فرهنگي كرد است، كه آثار متعددي در زمينه شعر و داستان دارد و اين رمان را مي‌توان به تعبيري اولين رمان معتبر كردي دانست كه اوضاع و احوال سياسي و فرهنگي عراق در سالهاي دهه 40 و 50 ميلادي را بررسي مي‌كند ونگارش فيلم‌نامه آن بصورت مشترك توسط خسرو سينا و جميل رستمي انجام شده است.
درخلاصه داستان «ژاني گه‌ل» آمده است، جوامر كه ده سال قبل به جرم رهبري تظاهراتي ضد حكومت در سليمانيه دستگير شده پس از آزادي، براي ديدار همسر و پسرش كه هرگز او را نديده است راهي منزل پسرعمويش مي‌شود. به جوامر اطلاع مي‌دهند كه خانواده‌اش به روستا رفته‌اند. جوامر با وجود اينكه ممنوع‌الخروج است براي بازگرداندن آنها شبانه و به دور از چشم ماموران راهي مسيرخطرناكي مي‌شود.
در اين فيلم حدود 100 بازيگرنقش‌آفريني مي‌كنند و در برخي ازسكانسهاي فيلم نزديك به 4000 هنرور حضور دارند. از جمله بازيگران اين فيلم مي‌توان از نزارحسين،ريناس وريا،اسوعمر،عبدل حمد جوان و....نام برد.
تدوين «ژاني گه ل» به عهده محمدرضا موئيني است و عباس بلوندي (طراح صحنه و لباس)، ناديا محمودي (طراح چهره‌پردازي)، محمد امامي (صدابردار همزمان)، پرويز آبنار (صداگذاري و ميكس)، مرتضي اكبري (جلوه‌هاي ويژه)، خسرو جلالي (عكس) و استاد مظهر خالقي (ناظر پروژه) دراين فيلم همكاري دارند.
«ژاني گه ل» محصول سولي فيلم و تهيه‌كنندگي آن به عهده جميل رستمي است.
مرثيه برف، اولين ساخته جميل رستمي كه چندي قبل در سينماهاي تهران به نمايش عمومي درآمد ودر جشنواره‌هاي متعدد بين‌المللي جوايزي را كسب نموده است،در بخش مسابقه چهل و ششمين جشنواره فيلم كودك و نوجوان زلين جمهوري چك از 7 تا 13 خرداد ماه به نمايش درخواهد آمد.

 

محمد شيری بازيگر نام آشنای سينمای ايران برای حضور در مجموعه تلويزيونی طنز زندگی به شرط خنده قرارداد امضا نمود . آخرين فعاليت شيری بازی در مجموعه شبهای برره در نقش سالار خان بود و بعد از آن کار در کارديگری ايفای نقش ننموده بود . شيری از شنبه هفته آينده جلوی دوربين مظلومی خواهد رفت تا بستر قصه مجموعه مهدی مظلومی کمی دچار تغيير شود . همچنين صحبتهايی مبنی بر حضور گيتی معينی و بهزاد رحيم خانی برای بازی در اين مجموعه به گوش ميرسد ولی تا کنون چيزی قطعی نشده است . آخرين خبرها از جديدترين مجموعه مهدی مظلومی که درجذب مخاطب چندان موفق عمل ننموده است اين است که دستيار اول وی سعيد جليلی از گروه جدا شده و همچنين در اواخر کار کتايون اميرابراهيمی نيز از گروه جدا شده بود . اين روزها به دليل پيوستن محمد شيری به جمع گروه هم به گوش ميرسد که حميد لولايی که از آمدن شيری بسيار دلگير شده است نيز از کار جدا شود . زندگی به شرط خنده نزديک به ۵۰ روز است که هرشب از شبکه تهران پخش ميشود و در آن هنرمندانی چون : يوسف تيموری - حميد لولايی - خشايار راد - بهنوش بختياری - رضا منتظری - فرهاد تفرشی - سحر ولدبيگی - ميترا تبريزی و... به ايفای نقش پرداخته اند .

 

«جواد طوسي» رييس انجمن منتقدان ونويسندگان سينمايي در نامه‌اي اعلام كرد كه نامه يك عضو شوراي مركزي اين تشكل كه در برخي رسانه‌ها منتشرشده ، حاوي نظرات و ديدگاههاي شوراي مركزي انجمن نيست.
«محمود گبرلو» عضو شوراي مركزي انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي،پيشتر در نامه‌اي به رسانه‌ها و مطبوعات از سازندگان فيلم ازدواج به سبك ايراني انتقاد كرد.
در بخشي از نامه طوسي كه نسخه‌اي از آن روز دوشنبه به سينماي ما ارسال شد، آمده‌ است: انتشار نامه‌هاي سرگشاده درقالب نقد فيلم، رويكرد صحيح به لحاظ علمي و فرهنگي محسوب نمي‌شود و موجب به وجود آمدن برخي شائبه‌هاي سياسي در اين حوزه شده كه خطر بزرگي براي نقد فيلم است.
در نامه رييس انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي آمده است : سعه صدر و نگاه صداقت آميزبراي خود قائل شويم تا اين انجمن بتواند بدون ايجاد هرگونه جو كاذب و زمينه‌هاي انحرافي به اهداف فرهنگي و صنفي متعالي خود دست يابد.

 

عليرضا افخمی کارگردان نام آشنای سينمای ايران اين روزها سخت مشغول پيش توليد جديدترين سريال مناسبتی اش برای ماه مبارک رمضان ميباشد . اين مجموعه مناسبتی که نام‌ان هنوز مشخص نشده است برای شبکه سوم سيما توليد خواهد شد . تا کنون حضور مريم کاويانی به عنوان بازيگر نقش اول در اين پروژه قطعی شده است . لازم به ذکر است که افخمی سال گذشته پر مخاطب ترين سريال مناسبتی اش يعنی او يک فرشته بود را برای شبکه دوم سيما توليد نموده بود .

 

عليرضا داودنژاد در نشست خبري فيلم «هوو» از ساخت فيلم «نون و پياز» با بازي رضا عطاران خبرداد. به گزارش خبرنگار سايت سينماي ما «نون و پياز» همانند «هوو» لحن و موضوع مفرح و شيريني دارد و فيلمبرداري آن درتهران وشمال انجام مي شود.
داودنژاد همچنين گفت :«هم اكنون اكران هوو اين موضوع رابه تاخير انداخته و اگر سرنوشت هوو در اكران مشخص شود من ساخت نون و پياز را آغاز مي كنم.»
وي در نشست خبرگزاري ايرانيوز اعلام كرد:« يكي از حسرتها و دريغ هايي كه من به آن مبتلا هستم اين است كه چرا بعداز ساخت هرفيلمي از آن خلاص نمي‌شوم و تا آخرين روز اكران بايد درگير آن باشم.»
داودنژاد در پاسخ به خبرنگاري كه پرسيد آيا با توجه به استقبال بيشتر منتقدان از فيلم هوو - درمقايسه با ملاقات با طوطي و هشت پا - قصدداريد سينمايي از نوع هوو را ادامه دهيد؟ گفت: «به هرحال همه اين عملها و عكس العملها در مجموع بي تاثير نبوده و برآيند خودشان را مشخص مي كنند، ولي مسير اصلي من را چشم انداز سينماي ملي مشخص مي كند و خوشبختانه اين چشم انداز همچنان پابرجاست.»
داودنژاد در اين نشست درباره فيلم «آتش بس» گفت: «آتش بس عليرغم فروش خيلي خوبي كه داشت ،چندان تاثيري درفروش هوو نداشته و اين دو فيلم هيچ مزاحمتي براي هم نداشته اند. حتي فروش جمعه اين هفته هوو بيشتراز جمعه هفته گذشته بوده است.ميلاني فيلمساز جواني ست كه روند روبه رشدي دارد و در فيلم آتش بس به پختگي بيشتري رسيده است. ضمن اينكه فيلمبرداري عليرضازرين دست دراين فيلم بسيار خوب است.»
كارگردان هوو به شدت از وضعيت اكران فيلمها گله مند است: «سينماي ايران اكنون به صحنه جنگي شبيه شده و نبرد خونيني ميان صاحبان فيلم براي اكران فيلمهايشان در سينماها به وجود آمده است. دراين وضعيت نمي توان به اندازه مقررات وضع شده توسط كنوانسيون هاي مربوط به جنگ و منازعه كه حد نصابهايي را درزمينه خشونت دفاع و حمله تعيين مي كنند، انتظارداشت قوانين رعايت شود.
كارگردان فيلم هوو در پاسخ به سوالي درباره استفاده از رضا عطاران گفت :«من با هنرپيشه هاي زيادي كار كرده ام.عطاران نويسنده ،كارگردان و بازيگري است كه نفس كار خلاقانه برايش اهميت بسياري دارد. به طور طبيعي چنين آدمي درهمكاري با من به جاي مشكل ساختن به سمت حل مشكلات مي رود. لحن طنز براي عطاران لحن تجربه شده و آشناتري است. جنس فضاها و آدمهاي مورد علاقه من ، به جنس فضاها و آدمهاي مورد علاقه عطاران ، بسيار نزديك است و من و عطاران به شدت به آدمهاي معمولي و زندگي روزمره علاقه منديم.عطاران ظرايف اين فضاها را مي فهمد و به خوبي در مي آورد.
داود نژاد گفت: من بسيار علاقه مندم كه بازيگران فيلمهايم بداهه بازي كنند و عطاران نيز بسيار مراقب بود كه گرايش به سمت روزمره، طبيعي و بي تكلف كردن شخصيت به سمتي نرود كه از طنز خالي شودولي دركل بابازي روان ،راحت ويكدستي مواجه هستيم كه درعين حال ملاحت ،شيريني، بذله گوييها ونكته سنجيهاي خودش را دارد.


استاد محبوبه بيات بازيگر پر توان و پيشکسوت سينما و تلويزيون و تئاتر ايران که چند روز پيش در مصاحبه ای با روزنامه بانی فيلم از روند نامناسب سينمای ايران مبنی بر حضور عده ای از جوانان علاف و پولدار و يا پارتی دار به عنوان بازيگر در فيلمها و سريالها انتقاداتی را به حق و شايسته ايراد کرده بود امروز مورد هجوم انتقادات وحشيانه افرادی سودجو مانند علی شاه حاتمی و جهانگير کوثری شد که وی را با حرفهای پوچ خود مورد حملات وحشيانه قرار داده بودند . براستی تاکی بايد شاهد باشيم که عده ای فقط به خاطر داشتن پول - پارتی و يا قيافه زيبا وارد دنيای سينما بشوندو عده ای هم با تحصيلات عاليه در حاشيه حضور داشته باشند ؟

 

بنياد سينمايي فارابي آمار فروش فيلم‌هاي ايراني به نمايش درآمده در سينماهاي پايتخت را تا تاريخ هشتم ارديبهشت ماه اعلام كرد.
به گزارش سايت سينماي ما، از هفته گذشته با تعويض فيلم «چهارشنبه‌سوري» و اكران «آتش بس» تهمينه ميلاني ، نمايش فيلمهاي بعد از اكران نوروزي آغاز شد. «آتش بس» كه در آن محمدرضا گلزار،مهناز افشار،آتيلا پسياني به ايفاي نقش مي‌پردازند،در سه روز نمايش در 14 سينما به فروش نزديك به 31 ميليون تومان دست يافت.
پرفروشترين فيلم اين دوره «زيردرخت هلو» به كارگرداني ايرج طهماسب است كه بعد از، 48 روز نمايش در 12 سينما، بيش از 401 ميليون تومان فروخت. در اين فيلم ايرج طهماسب،حميد جبلي،فاطمه معتمدآريا،شهره لرستاني بازي مي‌كنند.
فيلم «ازدواج به سبک ايراني» به كارگرداني حسن فتحي طي 24 روز نمايش در 16 سينما به فروش 182 ميليون توماني دست يافت. در اين فيلم داريوش ارجمند،محمدرضا شريفي نيا،فاطمه گودرزي،شيلا خداداد،سعيد كنگراني به ايفا نقش مي‌پردازند.
«هوو» به كارگرداني عليرضا داودنژاد نيز در 36 روز نمايش در 15 سينما، به فروش بيش از 221 ميليون تومان دست يافت. در اين فيلم رضا عطاران، محمدرضا داودنژاد،مريم كاوياني،علي صادقي ،رضا داودنژاد به ايفاي نقش مي‌پردازند.
همچنين فيلم «يك تكه نان» كمال تبريزي كه در 6 سينما طي بيش از يك ماه گذشته نمايش خود را آغاز كرده است تاكنون 64 ميليون فروش داشته است.
تنها فيلم كودك اين دوره، «مرباي شيرين» ساخته مرضيه برومند است كه در آن ليلا حاتمي،محمدرضا شريفي‌نيا - ماني نوری - رامين ناصر نصير - ارژنگ امير فضلی - ليلی رشيدی - گوهر خيرانديش - ژاله صامتی - امير حسين صديق و... به ايفاي نقش مي‌پردازند. اين فيلم در 10 روز نمايش در 13 سينما به فروش بيش از 18 ميليون تومان دست يافت.
تنها فيلم خارجي اين دوره نيز «شب بخير و موفق باشيد» است كه در 23 روز نمايش در 2 سينما، نزديك به 5 ميليون تومان فروخت. پرفروشترين سالن‌هاي سينما عبارتند از:آفريقا ،سروش ، ميلاد .

 

فیلم سینمایی "به نام پدر" به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا از اواسط تابستان امسال اکران عمومی خود را آغاز می کند. محمد پیرهادی، تهیه کننده فیلم، ضمن اعلام این خبر گفت : بر اساس برنامه ریزی انجام شده از اواسط تابستان امسال یعنی اواخر تیر یا اوایل مرداد "به نام پدر" درگروه سینمایی قدس نمایش داده می شود. درحال حاضر تمامی هماهنگی های لازم صورت گرفته است و مواد تبلیغاتی و کپی های مورد نیاز برای نمایش عمومی فیلم مراحل پایانی آماده سازی را سپری می کند.
فیلم سینمایی "به نام پدر" از مضمونی اجتماعی برخوردار است و اتفاق هایی که در رابطه با یک پدر و دختر رخ می دهد را به نمایش می گذارد. داستان این فیلم درباره مردی میانسال است که در زمان جنگ تحمیلی حضور موثری درجبهه های نبرد داشته است. دختر او در رشته میراث فرهنگی تحصیل می کند و در یکی از تپه های باستانی همراه با سایر دانشجویان مشغول فعالیت است که اتفاقی باعث تکاپوی همه افراد خانواده اش می شود.
پرویز پرستویی، گل شیفته فراهانی، کامبیز دیرباز و مهتاب نصیرپور بازیگران این فیلم را تشکیل می دهند. آزیتا حاجیان در این فیلم وظیفه انتخاب بازیگران و بازیگردانی را عهده دار بوده است. درچند فیلم قبلی حاتمی کیا این وظیفه برعهده حبیب رضایی قرار داشت. همچنین متن این فیلم به وسیله ابراهیم حاتمی کیا نوشته شده و مدیریت فیلمبرداری برعهده حسن کریمی بوده است.
فیلم سینمایی " به نام پدر" از بیست و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم فجر عناوین بهترین فیلم به کارگردانی و تهیه ‌کنندگی ابراهیم حاتمی ‌کیا، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول مرد برای پرویز پرستویی، بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای مهتاب نصیرپور و بهترین چهره ‌پردازی برای مهرداد میرکیانی را به دست آورد.

 

مسعود كيميايي كه در روزهاي گذشته از منتفي شدن ساخت «رييس» به دليل مخالفت با فيلمنامه آن خبر داده بود، با پيشنهاداتي كه براي تغيير فيلمنامه داده شده موافقت كرده و فيلمبرداري «رييس» تا يك ماه ديگر آغاز مي شود.
«رييس» داستان پدر و پسر خلافكاري است كه دنبال همديگر مي گردند. بخشي از اين پيداكردن درمهر پدر و پسري است و بخشي ديگر در روابط كاري ميان اين دوي؛ در واقع اين دو باهم رقيب مي شوند...
پيش از اين بازي ليلا حاتمي، پولاد كيميايي و سوفي كياني دراين فيلم قطعي شده بود و گويا قرار است سعيدراد، فرامرز قريبيان و بيتا فرهي و چند بازيگر
مطرح ديگر در اين فيلم بازي داشته باشند.

 

مرضيه برومند بزودی ساخت جديد ترين سريال طنزش را آغاز خواهد نمود . نام اين سريال تا کنون مشخص نشده است ولی حضور بازيگرانی چون : مريم امير جلالی - محمود بهرامی - امير حسين صديق - گيتی معينی و سيامک انصاری قطعيت يافته است .

 

مهران مديری بزودی ساخت جديد ترين سريال روتين اش را به تهيه کنندگی گليان تصوير آغاز خواهد نمود . لازم به ذکر است که گروه سازنده اين اثر سعی بر اين دارند که اخبار آن به بيرون درز نکند و همچنين در مجامع عمومی از ساخت چنين مجموعه ای اظهار بی اطلاعی ميکنند اما طبق شنيده های ما تا کنون نگارش بيش از ۸ قسمت از اين مجموعه پاپان يافته و گروه بزودی پس از انتخاب بازيگران ظبط کار را آغاز خواهند کرد .

 

فيلمبرداری مجموعه تلويزيونی بی صدا به کارگردانی مهدی فخيم زاده بزودی آغاز خواهد شد . لازم به ذکر است تا کنون حضور هنرمندانی چون : سارا خويينی ها - ليلا برخورداری - محمد صادقی و انوشيروان فاطمی در اين اثر قطعی شده است .

 


 


 

/ 0 نظر / 19 بازدید