پرونده آتش بس

دوستان گرامی همانطوری که مستحضر هستيد مدتی است که آخرين اثر سينمايی بانوی سينمای ايران ( تهمينه ميلانی ) روی پرده سينماها رفته است و با استقبال بينظير و نادر تماشاگران روبرو شده است به طوريکه برای تهيه بليط اين فيلم صفهای عريض و طويلی کنار باجه های بليط فروشی سينماها شکل گرفته و بعضی از سينماها ناچار شده اند سانسهای فوق العاده ای برای نمايش اين فيلم درنيمه های شب در نظر بگيرند  . قبل از اينکه صحبتهای خود را پيرامون اين فيلم آغاز کنيم لازم ميدانيم کمی از کارگردان اين فيلم برايتان بگوييم .

تهمينه ميلانی پانزدهم شهريور ماه سال ۱۳۳۹ در تبريز ديده به جهان گشود . ميلانی سال ۱۳۶۵ مدرک مهندسی معماری اش را از دانشگاه علم و صنعت دريافت نمود و به عنوان مهندس ناظر در شرکت ساختمانی آرتا فعاليت خود را آغاز کرد . البته ميلانی بعدها دفتر سينمايی اش را هم با نام آرتا بين به همت همسرش محمد نيک بين در کنار اين دفتر مهندسی تاسيس نمود .

در همين سالها بود که ميلانی با محمد نيک بين آشنا شد و اين آشنايی منجر به ازدواج اين ۲ گرديد . ميلانی از سال ۱۳۵۸ به عنوان منشی صحنه در فيلم خط قرمز مسعود کيميايی حضور داشت و بعدها با همين سمت در فيلمهايی چون : دل نمک ( امير قويدل ) پيک جنگل ( حسن هدايت ) و.. نيز به فعاليت پرداخت .

آتش بس دومين اثر ميلانی در زمينه کارهای کمدی و طنز است و اولين اثر کمدی اين کارگردان فرهيخته فيلم ديگه چه خبر بود که در آن هنرمندانی چون : ماهايا پطروسيان - پروين سليمانی - دانيال حکيمی و... به ايفای نقش پرداخته بودند .

در سالهای گذشته از ميلانی فيلمهای قوی ديگری چون : دوزن - واکنش پنجم - زن زيادی و افسانه آه را هم شاهد بوده ايم که البته جدای اين مسئله که همه انهااز ساختار قوی برخوردار بوده اند هيچيک در ژانر کمدی نبوده اند و همه آنها بلااستثنا به مسئله فمينيسم که شديدا مورد علاقه ميلانی است پرداخته بودند . البته درهمين آتش بس هم ميلانی با زيرکی هر چه تمامتر توانسته اين مسئله را در ماحصل فيلم بيان نمايد ولی خوب انچنان که بايد و شايد اين مسئله کل فيلم را تحت الشعاع قرار نداده است .

آتش بس براستی يکی از بهترين فيلمهايی بود که در سالهای اخيردر سينمای ايران ساخته شده بود و همه اينها نشان از تبحر و ريزبينی کارگردانی چون ميلانی بود .

ميلانی آنچنان در کار خود تبحر دارد که در فيلم آتش بس توانسته از نابازيگری چون محمدرضا گلزار يک بازيگر موفق بسازد و از آن بازی فوق العاده قوی بگيرد . همچنين اين شانس برای گلزار هم وجود داشته که توانسته با چنين کارگردانی همکاری نمايد تا تنها کار موفقش را اين روزها روی پرده سينماها داشته باشد .

در آتش بس هنرمندانی چون : محمدرضا گلزار - مهناز افشار - محبوبه بيات - نيلوفر خوش خلق - احمد مهرانفر - نرسی گرگيا - زنديش حميدی - کيکاووس ياکيده - السا فيروزآذر - الناز فيروزآذر و... به ايفای نقش میپردازند .

از ديگر نکته های بارز اين فيلم بازيهای فوق العاده محبوبه بيات و احمد مهرانفر است که براستی يکی از بهترين کارهای خود را با بازی در اين فيلم ارائه کرده اند .

به شما توصيه ميکنيم برای ديدن يکی از موفقترين فيلمهای کمدی سينمای ايران حتما اين فيلم را ببينيد . مطمئن باشيد ضرر نخواهيد کرد .

برای سهولت کار شما نام و شماره تماس سينماهای نمايش دهنده اين فيلم را در زير آورده ايم :

۱- سينما آفريقا ۸۸۹۰۵۱۷۷

۲- سينما جوان ۲۲۲۰۳۰۳۱

۳- سينما فرهنگ ۲۲۶۰۱۲۰۵

۴- سينما ايران ۷۷۶۴۱۱۲۸

۵- سينما عصر جديد ۸۸۹۶۸۴۴۸

۶- سينما پارس ۶۶۹۰۸۲۷۴

۷- سينما بهمن ۶۶۹۶۲۳۸۲

۸- سينما گلريز ۸۸۷۰۸۸۸۰

۹- موزه سينما ۲۲۷۱۹۰۰۱

۱۰- فرهنگسرای نياوران ۲۲۸۰۳۶۳۱

۱۱- سينما پيروزی ۷۷۴۳۴۵۷۰

۱۲- سينما المپيا ۶۶۹۲۶۷۹۷

شاد باشيد .

 

/ 0 نظر / 18 بازدید