برگزيده ترين اخبار سينمايی

فيلم سينمايي «زن دوم» براساس رماني به همين نام نوشته فرشته طائرپور و مينو كريم‌زاده به كارگرداني احمد اميني در صورت دريافت پروانه ساخت ساخته مي‌شود.
فرشته طائرپور به عنوان يكي از نويسندگان و تهيه‌كننده اين فيلم گفت:فيلم‌نامه را براي دريافت پروانه ساخت به وزارت ارشاد فرستاده‌ام.
وي همچنين گفت: تاكنون بازي نيكي كريمي و محمدرضا فروتن به عنوان دو شخصيت، از چهار نقش اصلي اين فيلم قطعي شده است.
طلائرپورمعتقد است:حضور نيكي كريمي و محمدرضا فروتن تنها به عنوان دو بازيگر نيست و با توجه به علاقه‌مندي و مشاركت موثرشان در ابعاد مختلف فيلم، براي من از ستونهاي ساخت اين فيلم به شمار مي‌آيند و بسيار خوشحالم كه بعضي از بازيگران سينماي ايران تا حدي به بلوغ فرهنگي و حرفه‌اي رسيده‌اند كه صرفا بازيگراني دستمزد بگير در سينما نبوده و مي‌توان آنان را در جمع مولفين يك فيلم به شمار آورد.
«زن دوم» برخلاف ساير كارهاي طلائرپور مضمون اجتماعي خانوادگي و قالبي داستاني دارد و قصه عشق آدمهايي را تعريف مي‌كند كه در شرايطي بحراني ،از شخصيت فردي خود ساقط نمي‌شوند و نگاهي متفاوت به مقوله ازدواج دوم در زندگي زوجهاي امروزي ايراني دارد.
فرشته طائرپور زمان فيلمبرداري اين فيلم را شهريور و مهر ماه امسال عنوان كرد و گفت: فضاي فيلم به يك فضاي پائيزي نياز دارد.
اين تهيه‌كننده سينماي ايران كه آخرين ساخته‌اش در مقام تهيه‌كننده فيلم « وقتي همه خواب بودند» است هنگام ساخت آن فيلم اعلام كرده بود: كه آن فيلم خداحافظي او با توليد در سينماي كودك ايران است و تا روزگاري كه شرايطي متفاوت درعرصه نمايش فيلمهاي كودك حاكم نشود ، علي رغم همه تمايل و توان واعتبار شخصي از ساختن فيلم براي كودكان و نوجوانان خودداري خواهد كرد.
فيلم‌نامه «زن دوم» در سال 75 به نگارش درآمده است و در سال 79 و 80 دو سال پياپي در تيراژ بالا به چاپ رسيد و بعد از دو بار چاپ طائرپور درخواست كرد تجديد چاپ آن تا ساخت فيلم متوقف شود.

 

تهمينه ميلاني‌ در نشست خبري فيلم "آتش‌بس" در خبرگزاري كار گفت: منتقدان چه اصراري دارند، نشان دهند من با فيلم "آتش بس"، آتش بس‌ اعلام كرده‌ام و از مواضع خود كوتاه آمده‌ام؟! برخي منتقدان پس از" آتش بس"، اصرار دارند كه بگويند من از مواضع‌ام كوتاه آمده‌ام، درصورتيكه اين گونه نيست. شايد مواضع من درفيلم بعدي‌ام تندتر از گذشته باشد.
وي در پاسخ به سوالي كه شما در مصاحبه‌اي گفته‌ايد فيلم بعدي‌تان، ضد مردترين فيلمتان خواهد بود گفت: فيلم بعدي من، ضد مردترين فيلم من نيست.
ميلاني درپاسخ به سوالي درباره عدم حضور فيلمش درجشنواره فجرگفت: معتقدم معاونت سينمايي و دولت باعث نشدند كه فيلم من در جشنواره نباشد و تنگ نظري برخي از همكاران باعث شد، « آتش‌بس» در جشنواره حضور نداشته باشد. برخي ازهمكاران به گونه‌اي عمل مي‌كنند كه هركس بخواهد قد بكشد، پايش را كوتاه مي‌كنند.
ميلاني در پاسخ به سوالي درباره شعاري بودن فيلمهايش گفت:‌اين موضوع شعاري بودن فيلمهاي من حرفهايي است كه منتقدان قديمي باب كرده‌اند و منتقدان جديد و جوانتر هم پيرو همين منتقدان هستند! آنچه كه من در فيلمهايم مي‌گويم شعار نيست، بلكه حرفهايي است كه در طول روز و در زندگي واقعي خودم مطرح مي‌شود. در عين حال من به اين صحبتها، اهميت نمي‌دهم و كار خودم را انجام مي‌كنم.
ميلاني در ادامه گفت: منتقدان نيز همانند همه‌ مردم به روانشناس احتياج دارند، چون به نظر مي‌رسد كه كودك درون آنها ناراحت است. ما فيلمسازان بهتر از منتقدان مي‌دانيم، چه چيز مي‌خواهيم وچگونه بايد آن را مطرح كنيم.
ميلاني درادامه اين نشست تاكيد كرد: من يك فيلمساز ضد مرد نيستم و برخي هر چقدر هم، من را دراين زمينه متهم كنند، دفاع از حقوق زنان را نياز جامعه مي‌دانم.
ميلاني در بخش ديگري از سخنان به ريتم تند فيلم «آتش‌بس» اشاره كرد و گفت: فيلمهاي كند را دوست ندارم چون با ذهن و سليقه من هماهنگ نيست.

 

آرش معیريان به زودی فیلم "جن‌زدگان" را كه كاري در ژانر وحشت است، مقابل دوربین می‌برد.
معیریان در مورد فعالیت های جدیدش گفت: «قرار است اگر شرایط مهیا شود دو فیلم در سال جاری بسازم. یکی از کارها فیلمنامه ای به نام "جن‌زدگان" است که اثری در سینمای وحشت محسوب می شود و داریوش بابائیان تهیه‌کنندگی آن را به عهده دارد. فیلمنامه دیگری هم قرار است درباره بچه ها و بزرگترها در ژانر اجتماعی کار کنم.»
وی افزود:«همیشه دوست داشته ام عرصه ها و ژانرهای مختلف سینمایی را تجربه کنم و ژانر وحشت نیز ژانر جذاب و اثرگذاری برای مخاطبان است. فیلمنامه "جن زدگان" را حسین انصاریان نوشته که دارای این ویژگی است و اعتقاد دارم برای ساخت این نوع فیلم ها باید به قواعد موجود در آن ژانرها توجه شود.»
معیریان در مورد کارهایش در عرصه ترجمه و نگارش کتاب هم گفت: «در حال مشغول ترجمه کتاب "مخاطب شناسی در سینما" به نویسندگی دبلیو ه. واشنگتن هستم که دانشگاه کلمبیا در سال 2004 آن را به چاپ رسانده است و می تواند کتاب بسیار مناسبی برای مخاطبان سینما باشد. ترجمه کتاب تا آخر پائیز طول می کشد و آماده چاپ و عرضه برای مخاطبان می شود.»

سازنده "چپ دست" و "کما" در مورد دیگر فعالیت هایش گفت: «تدوین فیلم "دختر میلیونر" را به پایان رسانده ام و در حال حاضر مراحل پایانی تدوین فیلم "هدف اصلی" به کارگردانی قدرت الله صلح میرزایی را انجام می دهم. فیلم در ژانر حادثه ای و رزمی است.»

 

فیلم سینمایی "تله" به کارگردانی سیروس الوند در مراحل پایانی فیلمبرداری است و صحنه‌های نهایی آن شنبه مقابل دوربین می‌رود.
حسن توکل‌نیا، تهیه کننده "تله"، درباره آخرین شرایط پروژه گفت: «80 درصد از فیلمبرداری جدیدترین ساخته سیروس الوند به اتمام رسده و از روز شنبه سکانس های پایانی فیلم گرفته می شود.»
وی درباره اکران "تله" هم گفت: «قصد شرکت دادن این فیلم را در جشنواره فیلم فجر امسال نداریم و فکر می کنم تا قبل از جشنواره آینده آن را اکران عمومی کنیم." فیلم سینمایی "تله" داستان زوج جوانی را به تصویر می کشد که در شب عروسی شان تلفنی مشکوک به آنها می شود و این تلفن زندگی آینده آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.»
در "تله" محمدرضا گلزار، مهناز افشار، ماه چهره خلیلی، سحر زکریا، امیرحسین صدیق، سیروس ابراهیم زاده، مهوش وقاری، ملیکا زارعی و امین حیایی به ایفای نقش می پردازند. دیگر عوامل "تله" :
نویسنده: ایرج افشار، مدیر فیلمبرداری: حسین ملکی، صدابردار: جهانگیر میرشکاری، طراح لباس: کیوان مقدم، طراح گریم: عاطفه رضوی، محصول یکتا فیلم

 

محمدعلي نجفي رييس مستعفي هيات مديره خانه سينما طي نامه اي درباره تعطيلي پاويون خانه سينما در جشنواره كن توضيحاتي داد.
محمدعلي نجفي در نامه خود آورده است :آغاز تصميم‌گيري‌هاي مربوط به جشنواره كن به جلسه روز يكشنبه سوم ارديبهشت ماه هيئت مديره خانه سينما باز مي‌گردد. ششمين مصوبه اين نشست كه به امضاي آقايان دهقانپور، غلامرضا موسوي، مسعود اطيابي، امير عابدي، مجيد ميرفخرايي و خانم مظاهري و همين طور بازرس خانه سينما رسيده عبارت است از: در جشنواره كن با توجه به عدم انتخاب هيچ فيلمي از ايران خانه سينما نسبت به اين اقدام سياسي جشنواره اعتراض خواهد نمود و هر نوع تغيير در روند فعاليت براي جشنواره كن از سوي مديرعامل به اطلاع اعضاي هيات مديره خواهد رسيد و جلسه فوق‌العاده‌ايي تشكيل مي‌شود.
پس از اين تصميم و به فاصله چند روز آقاي مسعود اطيابي عضو اصلي هيئت مديره راسا و بدون هماهنگي با هيات مديره روز شنبه 9 ارديبهشت ماه طي مصاحبه‌اي با خبرگزاري فارس اعلام كرد: پاويون خانه سينما در جشنواره كن تشكيل نخواهد شد و از طرف خانه سينما هيچ نماينده‌اي در اين جشنواره شركت نخواهد كرد .وي توضيح داد كه خانه سينما در آخرين جلسه‌اي كه داشت تصميم گرفت به دليل عدم حضور سينماي ايران در اين جشنواره،در كن شركت نكند.پس از اين اظهارات هيات مديره خانه سينما در تاريخ يكشنبه دهم ارديبهشت ماه تشكيل جلسه داد و مصوب نمود كه با توجه به عدم پيش بيني هيات مديره با برگزاري چادر خانه سينما در جشنواره كن،چنانچه بنياد سينمايي فارابي تمايل داشته باشد بر پايي چادر سينما به آن بنياد واگذار شود و هزينه هاي آن نيز توسط فارابي پرداخت گردد.اين مصوبه توسط آقايان دهقانپور،موسوي،اطيابي و....همچنين بازرس خانه سينمابه امضا رسيده است.
پس از اين نشست اينجانب به دليل پيگيري خبرگزاري فارس طي گفت‌وگويي با خبرنگار آن اعلام كردم كه به دليل لزوم برقراري ارتباط نهادهاي سينمايي ايران با ساير موسسات مشابه در جهان كه در بازار فيلم كن حضور خواهند داشت خانه سينما صرفا با شرايطي كه در جشنواره برلين حضور پيدا كرد تحت عنوان چتر سينماي ايران با مديريت بنياد سينمايي فارابي، در كن 2006 حضور خواهد يافت كه اين مطلب در بسياري از روزنامه‌هاي روز چهارشنبه سيزدهم ارديبهشت انعكاس يافت.
اكنون بنده به عنوان رئيس مستعفي هيئت مديره خانه سينما پس از گذشته نزديك به بيست روز از اين ماجرا با اظهارات نايب رئيس خانه و سخنگويي كه نمي‌خواهد نامش فاش شود روبرو مي‌شوم كه مطالبي خلاف واقعه را بيان مي‌دارد.
اينجانب از آغاز به كار هيئت مديره جديد همواره با مشكلات و تناقض آرايي مواجهه بوده كه ريشه آن مستقيما در خارج از خانه سينماست و از بيرون به برخي از اعضاي هيات مديره تزريق و تلقين مي‌شود.
خبرگزاري فارس روز گذشته در خبري به نقل از يكي از سينماگران ايراني حاضر در جشنواره كن اعلام كرده بود پاويون خانه سينما در جشنواره كن كه تقريبا به مساحت صد متر است عليرغم نصب تابلوي "ايران" و "خانه سينما" روي درب آن تعطيل مي باشد .

شاد باشيد .

/ 0 نظر / 17 بازدید