جديدترين اخبار سينمايی

به دنبال انصراف مجيد مجيدی از حضور در جشنواره نات‌فيلم دانمارک، مدير بزرگترين رويداد سينمايی اين کشور اروپايی از تصميم فيلمساز سرشناس ايرانی مبنی بر تحريم جشنواره ابراز تأسف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجيدی که قرار بود با فيلم « بيد محنون » خود در جشنواره نات‌فيلم دانمارک حضور يابد، حدود دو هفته پيش با نوشتن نامه‌ای خطاب به کيم فاس از اقدام موهن يک نشريه دانمارکی خطاب به پيامبر بزرگوار اسلام به شدت انتقاد و اعلام کرد در اعتراض به اين اقدام بزرگترين جشنواره سينمايی دانمارک را تحريم مي‌کند. آقای فاس هم در مصاحبه با خبرگزاری AFP درباره اين اقدام گفت: « هدف از برگزاری اين جشنواره افزايش آگاهی از ساير فرهنگ‌ها و در نتيجه ساختن پلی معرفتی ميان مردم سراسر جهان است. »

قرار بود « بيد مجنون » در کنار فيلم‌های « جنسيت و فلسفه » (محسن مخملباف)، « گيلانه » (رخشان بني‌اعتماد و محسن عبدالوهاب)، « دم صبح » (حميد رحمانيان) و « جزيره آهنی » (محمد رسول‌اف) در جشنواره نات‌فيلم به نمايش درآيد که با انصراف مجيدی، فيلم « فصل ممنوعه » (فريبرز کامکاری) جانشين آن شد.

هفدهمين دوره جشنواره فيلم‌نات با حضور 165 فيلم از 50 کشور از امروز در دانمارک آغاز مي‌شود و تا روز نهم آوريل ادامه مي‌يابد.

 

 

در ايام نوروز 71 فيلم داستاني و بلند سينمايي از شبكههاي مختلف تلويزيون پخش خواهد شد که در اين ميان پخش فيلمهاي ايراني نسبت به سال قبل دو برابر و نسبت به سال 82 سه برابر شده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فهرست آخرين فيلم‌هاي نوروزي سيما نشان مي‌دهد كه بر تعداد فيلم‌هاي ايراني اضافه شده و برخي از فيلم‌هاي آمريكايي نيز از پخش حذف شده‌اند.

در اين فهرست نام 22 فيلم ايراني با موضوعات مذهبي و معناگرا و 18 فيلم آمريكايي با موضوعات افشاگرانه، اجتماعي و كميك به چشم مي‌خورد.

آسياييها و اروپاييها هر كدام با 10 فيلم و 11 محصول مشترك نيز در اين فهرست حضور دارند. همچنين 20 فيلم انيميشن براي كودكان و نوجوان در ايام نوروز پخش خواهد شد.

آثاري چون دخيل، ماه جبين، جاده متروك، ارباب جنگ، دزدان دريايي، به دنبال يك پليس، دربرابر امواج، استنلي و آيريس، خداحافظ رفيق، محمد رسول‌الله (ص)، براي آمدنت دعا ميكنم، دفتر كار، ارزش بازي، نوماگ به ترتيب از 29 فروردين ماه تا روز سيزدهم فروردين ماه از شبكه اول پخش خواهند شد.

شبكه دو سيما نيز فيلمهاي روح،خيلي دور خيلي نزديك،مرد عنكبوتي2،سرنوشت ناگوار،ده، افسانه زورو، كوهستان سرد،مردباراني،تا جايي كه پاهايم توان رفتن دارد،فردا،نوري در تاريكي، جايي براي زندگي،آبسلون و مسابقه را از پس فردا تا پايان روز سيزدهم نمايش خواهد داد.

شبكه سه سيما نيز فيلمهاي اسب،زادورا،ارباب نيپل اونگ،نقشه پرواز،انتقام،رز زرد،كنترل زمان،شكوفههاي سنگي،شيطان،رقص در غبار،مردي در آتش،قاعده بازي،افتخار را از 29 اسفندماه تا سيزدهم فروردين ماه روي آنتن مي‌برد.

شبكه چهار سيما نيز فيلمهاي قول، دهكده رويا، دختري با گوشواره مرواريد، ماتريكس 2، اسپارتان، سي وشش،ماتريكس 3، سينماي صامت، گاهي به آسمان نگاه كن، دور،جمعه،چارلي و كارخانه شكلات،كمدي كلاسيك، رژه پنگوئنها را از 29 تا سيزدهم فروردين ماه پخش خواهد كرد.

به گزارش ايسنا، آثاري چون قيام،مجموعه زخم،آقا و خانم اسميت،دور دنيا در هشتاد روز،پشت پرده مه،نردبان49 ،رسم عاشقكشي،پرواز ميكند، سفربخير، زخم زيتون،مجموعه زخم2،شاه آرتور، پايگاه، براي آخرين بار به همين ترتيب از تعطيلات نوروز تا سيزدهم فروردين ماه از شبكه تهران پخش خواهد شد.

 

 

پروژه ي « نيوه‌ مانگ » (نيمه ماه ) بهمن قبادي كه فيلمبرداري آن از چند ماه گذشته در كردستان آغاز شده بود، در شرف تعطيلي قرار گرفت.

بهمن قبادي ضمن اعلام اين موضوع به خبرنگار هنري ايسنا گفت: به دليل عدم همكاري فارابي در پرداخت سهميه ي نگاتيو، فيلمبرداري نيوه‌مانگ طي چند روز آينده متوقف خواهد شد.

قبادي نداشتن نگاتيو را عامل اصلي تعطيلي اين پروژه دانست

كارگردان « لاك پشتها هم پرواز مي‌كنند » در ادامه گفت: آنقدر که مسئولين سينمايي کشور نگران وضعيت ابتذال و جلوگيري از آن در سينماي ايران هستند ، بايد تبعيض هايي را که ميان فيلمسازان وجود دارد را نيز از بين ببرند.

بهمن قبادي در ادامه تصريح كرد: من درخواست پروانه ساخت نكردم و فقط به دليل اينكه تجهيزات به من بدهند درخواستي دادم كه اين تجهيزات نيز به من داده نشد و انجمن سينماي دفاع مقدس نيز اين پروژه رابه دليل دادن تجهيزات‏، رد كرد بنابراين من از راه هاي ديگر تجهيزات نظامي همچون اسلحه را تهيه كردم ! در زمينه دوربين و امكانات فيلمبرداري نيز هيچ امكاني در اختيار ما نبود و براي گرفتن دوربين و نگاتيو با چند برابر قيمت به لندن رفتم و از آنجا تهيه كردم.

وي تاكيد كرد: نود درصد فيلمبرداري نيوه مانگ انجام شده و پروژه فقط به دليل نداشتن ده حلقه نگاتيو بيشتر متوقف مي‌شود.

وي كه چندي قبل همزمان با اكران عمومي "لاك پشتها هم پرواز مي‌كنند" مطرح كرده بود كه ديگر در ايران فيلم نخواهد ساخت در پاسخ پرسشي دراينباره به ايسنا گفت: من همچنان بر سر حرف خود هستم اگرمي‌بينيد فيلمي را جلوي دوربين بردم از همين جا اعلام مي‌كنم اين فيلم در ايران ساخته نمي‌شود در يك ناكجاآباد فيلمبرداري مي‌شود كه پاي هيچ کسي به آنجا نرسيده است و نخواهد رسيد!.

« نيوه مانگ » كه گلشيفته فراهاني‏، حسن پورشيرازي و هديه تهراني و ... در آن حضور دارند براي بزرگداشت موتزارت ساخته مي‌شود.

 

 

سالن هاي سينماي تهران همزمان با آغاز سال جديد ميزبان پنج فيلم در ژانرهاي كمدي، اجتماعي و معناگرا هستند كه نوروز امسال نيز طبق روال هرساله فيلم هاي كمدي تعدادشان بيش از ديگر فيلم ها است.

به گزارش خبرنگار هنري ايسنا، دو فيلم چهارشنبه سوري به كارگرداني اصغر فرهادي و زيردرخت هلو به كارگرداني ايرج طهماسب كه نمايش خود را از چندي قبل در سينماها آغاز كردند ، همچنان در ايام نوروز به نمايش خود ادامه خواهند داد.

از دوم فروردين ماه هوو عليرضا دادونژاد و يك تكه نان كمال تبريزي در سينماها به نمايش در مي‌آيند.

ازدواج به سبك ايراني حسن فتحي نيزاز يازده فروردين ماه نمايش خود را آغاز خواهد كرد.

سه فيلم هوو ،ازدواج به سبك ايراني و زير درخت هلو فيلمهاي هستند كه در ژانر كمدي البته هر كدام با تفاوتهاي در نوع كمدي‌شان در سينماها به نمايش درمي‌آيند.

هوو آخرين ساخته‌ي داوودنژاد كه در آن رضا عطاران ، سپيده اعلايي ، محمدرضا داوودنژاد ، علي صادقي، رضا داوودنژاد، مريم کاوياني و احترام سادات حبيبيان به ايفاي نقش مي پردازند،داستان مردي است كه دنبال يك زندگي عاشقانه است ولي وارد يك ماجرايي مي‌شود كه به فهم تازه‌اي از زندگي مي‌رسد.

ازدواج به سبك ايراني داستان خواستگاري يك جوان خارجي از دختري ايراني روايت مي‌ شود و جمعي از بازيگران سينماي ايران از جمله داريوش ارجمند، فاطمه گودرزي، سعيد كنگراني، شيلا خداداد، لادن طباطبايي، محمدرضا شريفي نيا، حسام نواب صفوي و ... در آن حضور دارند.

فيملنامهازدواج به سبك ايراني ، نوشته‌ي مينو فرشچي است و حسن فتحي (كارگردان مجموعه‌هاي تلويزيوني شب دهم و روشن‌تر از خاموشي) كارگرداني آن را به عنوان نخستين تجربه سينمايي خود برعهده داشته است و تهيه كننده و مجري طرح اين فيلم : علي معلم، محصول: دنياي تصوير است.

زير درخت هلو به كارگرداني ايرج طهماسب است . در خلاصه داستان اين فيلم ،كه فيلم‌نامه‌ي آن توسط زوج موفق هنري حميد جبلي و ايرج طهماسب به نگارش درآمده، آمده است: در بين افراد يك خانواده ي بزرگ، شخصيتي وجود دارد كه از هلو بدش مي‌آيد، هيچ‌كس حق ندارد نامي از هلو بر زبان بياورد، ماجرا زماني آغاز مي‌شود كه در بين ميوه‌ها يك هلو وجود دارد، اين شروع يك دعواي خانوادگي است ...

حميد جبلي، فاطمه معتمدآريا، ايرج طهماسب، شهره لرستاني، آتش تقي‌پور، پوراندخت مهيمن، علي‌اصغر شهبازي در زير درخت هلو به ايفاء نقش مي‌پردازند.

آخرين ساخته اصغر فرهادي چهارشنبه سوري است نيز كه در آن حميد فرخ‌نژاد ،هديه تهراني و ترانه عليدوستي به ايفاي نقش مي‌پردازند، توانست براي اصغر فرهادي سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني و بهترين فيلم از ديدگاه مردم را در جشنواره بيست و چهارم به همراه داشته باشد.

اين فيلم كه درژانر اجتماعي قرار مي‌گيرد توانست در روزهاي پاياني سال مخاطبين را به سالنها بكشاند،فرهادي در آخرين ساخته‌اش قصد داشته يك روز از زندگي يك خانواده متوسط شهري را در شب چهارشنبه سوري روايت كند.

به گزارش ايسنا آخرين ساخته كمال تبريزي يك تكه نان نيز درژانر معناگرا دراكران نوروزي به نمايش درمي‌آيد. اين فيلم در جشنواره سال گذشته فيلم فجر توانست جايزه ويژه هيات داوران سينماي ايران و بهترين كارگرداني را دربخش مسابقه سينماي معناگرا براي اين كارگردان به همراه داشته باشد.

اسماعيل خلج، احمدآقالو، هومن سعيدي، پيام دهكردي، رضا كيانيان و رويا نونهالي در اين فيلم به ايفاء نقش مي‌پردازند، كه رضا كيانيان با چهره‌اي متفاوت نقش سه پيرمرد را بازي مي‌كند و تهيه كننده يك تكه نان ناصر عنصري است.

به گزارش ايسناسهم كودكان در اكران نوروزي فقط يك فيلم است، كودكانه به كارگرداني مسعود كرامتي است كه اين فيلم نيز از چندي قبل نمايش خود را آغاز كرده است در ايام نوروز نيز ادامه خواهد داشت ، كودكانه به تهيه كنندگي امين تارخ است.

 

 

بزودی

با

بخش چهارم ويژه نامه نوروزی با شما خواهيم بود .

شاد باشيد .

/ 0 نظر / 8 بازدید