جديدترين اخبار

آمارهاي موجود، از فروش بيش از يك ميليارد توماني سينماي ايران در اين دوره خبر مي‌دهد. طبق آمار فروشي كه تا تاريخ شنبه ‌١٦ ارديبهشت ماه اعلام شده است، «آتش بس» تهمينه ميلاني در ‌١١ روز نمايش در ‌٢٠ سينما به فروش ‌١٢٥ ميليون توماني دست يافت . «هوو» عليرضا داودنژاد نيز در ‌٤٤ روز نمايش در ‌١٤ سينما ‌٢٥٥ ميليون تومان فروخت.« يک تکه نان» كمال تبريزي در ‌٤٤ روز نمايش در ‌٤ سينما به فروش ‌٧٢ ميليون توماني رسيد. همچنين فيلم «ازدواج به سبک ايراني» به كارگرداني حسن فتحي بعد از ‌٣٢ روز نمايش در ‌١٥ سينما به فروش نزديك به ‌٢٣٧ ميليون تومان نزديك مي‌شود. «زير درخت هلو» ايرج طهماسب كه از ‌٥٦ روز قبل نمايش خود را آغاز كرده است در ‌١١ سينما به فروش بيش از ‌٤٢٥ ميليون تومان دست يافت. همچنين مرباي شيرين در ‌١٨ روز نمايش در ‌١٣ سالن بيش از ‌٢٩ ميليون تومان فروش داشت. تنها فيلم خارجي اين دوره خانه ي خنجرهاي پران در ‌٦ روز نمايش در ‌٥ سينما نزديك به يك ميليون تومان فروخت.
سينماي ايران طي ماه هاي اخير و برخوردار از اکراني متنوع ، روزهاي پر رونقي براي اين "هنر - صنعت" را طي سالهاي اخير به خود ديده است، تا جاييکه طي روزهاي گذشته حتي هنرمنداني از ديگر حوزه هاي فرهنگي و هنري همچون فرهنگ شريف ، شاهين فرهت و ... را نيز به اشاره و تاکيد نسبت به آغاز روزهايي "رکورد" شکنانه و دور از "رکود" براي "سينماي ملي" واداشته است و فروش بيش از يک ميليارد توماني سينماي ايران در يک دوره را مي توان امتدادي اميدوار کننده براي سينماي ملي از آغاز سال جديد دانست، در حالي که سينماهاي پايتخت ، فروردين ‌٨٥ در مقايسه با مدت مشابه درسال گذشته از افزايش فروشي بالغ بر ‌٩٨ درصد برخوردار بوده‌اند.
در ماه فروردين سينماهاي شهر تهران به نمايش هفت فيلم ايراني و سه فيلم خارجي (سال ‌٨٤) و يك فيلم خارجي (سال ‌٨٥) پرداخته‌اند.
نكته جالب توجه ديگر افزايش فروش پنجاه درصدي سينماهاي شهر تهران در فروردين ‌٨٥ نسبت به مدت مشابه درسال ‌٨٣ است. بنا به آمار اعلام شده، فروش فيلم‌ها در سينماهاي شهر تهران در فروردين ماه امسال عبارتند از: (واحد هزار ريال است) «ازدواج به سبك ايراني» حسن فتحي(‌٢١٥/١،‌٥٠٠/٦٩٥)، «زير درخت هلو-ايرج طهماسب» (‌٥٩٤/٣و‌٠٠٠/٢٥٩)، «چهارشنبه سوري» اصغر فرهادي (‌٠٠٠/١٧٧/٧١٨)، «هوو»عليرضا داوودنژاد (‌٤٨٧/١و‌٥٠٠/٩٣٥ ) - «يك تكه نان» آرش معيريان (‌٥٠٠/٠٦٦/٢٥٢)، «مرباي شيرين» مرضيه برومند (‌٠٠٠/٤٧٦/٢٢) و فيلم خارجي «شب بخير موفق باشيد» اثر جورج كلوني (‌٠٠٠/٣٩٧/٣٦) كه جمع فروش اين آثار عبارتند از مبلغ (‌٥٠٠/٤٣٦/٨٤٢/٧) .
فروش فيلم‌هاي فروردين ماه سينماهاي شهرتهران در سال ‌٨٤ نيز عبارتست از: (گل يخ ‌٠٠٠/٨٠٤/٧٩٧) ، (شاخه گلي براي عروس ‌٥٠٠/٦٠٥/٢٢٠/١)، (ازدواج صورتي ‌٥٠٠/٦٥٠/٢٧٠)، (سيماي زني در دور دست ‌٠٠٠/٨٨٥/١٠٣)، (عاشق مترسك ‌٠٠٠/٥٨٢/٢١) و فروش فيلم‌هاي خارجي عبارتست از (هوانورد ‌٠٠٠/٤٧٠/١٣٦)، ( در جهنم ‌٠٠٠/٢٠٠/١٥)، (قهرمان ‌٠٠٠/١٩٨/٦٠) و جمع كل فروش فروردين ‌٨٤ مبلغ ‌٥٠٠/١١٣/٩٨٧/٣) مي‌باشد.
فروش فيلم‌ها در فروردين ماه ‌٨٣ درسينماهاي شهر تهران عبارتست از: (كما ‌٥٠٠/١٨٢/٧٢٥/٢)، (علي ودني ‌٠٠٠/٥٦٨/٥٢٤)، (ملاقات با طوطي ‌٠٠٠/٥١٥/٧٨٨)، (بوتيك ‌٠٠٠/٥٩٦/٩٧٢) و فيلم‌هاي خارجي (شهر ساحلي ‌٠٠٠/٣٨٩/٩٦)، بچه‌هاي جاسوس ‌٢ - ‌٠٠٠/٢١٠/٤٤)، (ك‌١٩ - ‌٠٠٠/٥٩٤/٥٠) و جمع كل فروش فروردين ‌٨٣ عبارتست از مبلغ (‌٥٠٠/٠٥٤/٢٠٢/٥ - واحد هزار ريال است)

در پنج ماه گذشته عمليات بازسازی و زيباسازی سردر و نمای ورودی 26 سينما در تهران و شهرستان‌ها توسط موسسه سينماشهر به پايان رسيد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد اطلاع رسانی موسسه سينماشهر اعلام کرد بازسازی و زيباسازی سردر و نمای ورودی سينماهای کشور در راستای سياست‌های معاونت امور سينمايی با هدف ترغيب بيشتر مخاطبان برای حضور در اين مکان‌های فرهنگی، افزايش ميزان رضايتمندی مراجعان به سالن‌های سينما و بالابردن ضريب بهره‌وری به عنوان يکی از فعاليت‌های اصلی و به شکل گسترده در دستور کار موسسه سينماشهر قرار گرفت، به گونه‌ای که در پنج ماه گذشته عمليات بازسازی و زيباسازی 26 سينما در تهران و شهرستان‌های کشور به اتمام رسيد.

بازسازی سردر و نمای ورودی سينماهای آستارا، پايتخت، ماندانا، فردوسی، جمهوری، کانون، قدس و دنيای قشنگ در استان تهران، قدس، مجتمع سينمايی هويزه، آفريقا و شهر فيروزه در استان خراسان رضوی، خانواده، ساحل، ايران، فلسطين، قدس، سپاهان و لاله در استان اصفهان، ميرزا کوچک خان، انقلاب، سپيدرود و هلال احمر در استان گيلان، ايران، جام جم، فرهنگ و آزادی در استان يزد به پايان رسيده و جمعا از زمان آغاز طرح يادشده تاکنون سردر و نمای ورودی 52 سينما در سراسر کشور بازسازی و زيباسازی شده است.

ضمن اينکه عمليات اجرايی در همين زمينه برای سينماها و مجتمع‌های سينمايی استان‌های همدان، فارس، مازندران و گلستان در دستور کار موسسه سينماشهر قرار گرفته است.

همزمان با بازسازی سردر سينماها، فعاليت‌های کارشناسی، مطالعاتی و عملياتی بهسازی، نوسازی و بازسازی سالن‌های انتظار و نمايش و تجهيزات فنی سينماهای سراسر کشور نيز توسط اين موسسه آغاز شده که نتايج آن به زودی به اطلاع عموم خواهد رسيد.

فيلم سينمايي «چند مي‌گيري گريه كني؟» نخستين ساخته بلند شاهد احمد لو و آخرين بازي زنده ياد منوچهر نوذري در سينما٬ از چهارشنبه هفته جاري در گروه سينمايي استقلال به اكران درمي‌آيد.
فيلم سينمايي «چند مي‌گيري گريه كني؟» به كارگرداني شاهد احمدلو از روز چهارشنبه 20/2/85 در گروه سينمايي استقلال و در سينماهاي «استقلال، آستارا، بهمن، فلسطين، مركزي، ايران، ملت، دهكده، فردوسي، كارون، كانون، شاهد و ... به اكران درمي‌آيد.
در اين فيلم علاوه بر زنده‌ياد منوچهر نوذري بازيگراني چون: ابوالفضل پورعرب، الناز شاكردوست، نيكو خردمند و شهرام حقيقت‌دوست به ايفاي نقش پرداخته‌اند.
در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: مرتضي شايسته، پيرمردي متمول پس از سالها دوري از وطن به ايران بازمي‌گردد. به دليل تنها بودنش، براي مراسم كفن و دفن خود به دنبال گريه كن مي‌گردد.
به گزارش ايرانيوز، فيلم سينمايي «چند مي‌گيري گريه كني؟» پيش از اين در بخش مسابقه فيلم‌هاي بلند بيست و چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر به نمايش درآمد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

دربست مستقيم » فيلمنامه‌ای در ژانر کودک و « سرقت » داستانی پليسی و طنز است که محمد متوسلانی قصد دارد هر دو را امسال جلو دوربين ببرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، متوسلانی در مورد کارهای جديدش در عرصه کارگردانی گفت: « پيمان عباسی در حال نوشتن فيلمنامه ای است به نام « دربست مستقيم » که صحبت‌هايی برای کارگردانی اين فيلمنامه انجام داده ام. »

وی در ادامه افزود: « اين فيلمنامه تجربه ای نو در عرصه سينمای کودک است و می تواند هم برای مخاطبان کودک و هم برای بزرگسالان جالب توجه باشد. بيشتر تاکيد فيلمنامه بر ترسيم روابط انسانی است. فيلمنامه ای هم به نام "سرقت" نوشته ام که يک کار طنز است و در رابطه با شکل گيری يک سرقت و درگير شدن آدم های زيادی در اين ماجراست. »

متوسلانی در مورد گرايش خود به فيلمسازی در حوزه کودک گفت: « اعتقاد دارم کار کودک مهجور مانده و فيلم خوب و مناسبی نظير « مربای شيرين » بعد از گذشت سال ها از زمان ساخته شدنش در بدترين زمان ممکن به نمايش درمی آيد. دلم می خواهد بتوانم اثری برای کودکان بسازم که بتواند با مخاطبان ارتباط خوبی برقرار کند. »

وی در مورد فعاليت هايش در عرصه بازيگری هم گفت: « چند پيشنهاد برای بازيگری داشته ام که چندان مورد نظرم نبود و بازی در آنها را نپذيرفتم. فعلا قصد دارم به فيلمسازی بپردازم. »

داريوش مهرجويي درباره آخرين ساخته‌اش گفت: «علي سنتوري» تا يك ماه آينده براي نمايش آماده خواهد شد و بلافاصله شرايط اكران آن را فراهم خواهم كرد. وي در ادامه تصريح كرد: اين فيلم آخرين مراحل فني را سپري مي‌كند و به دليل اينكه تا جشنواره فرصت زيادي هست، ترجيحا فيلم را زودتر اكران خواهم كرد. مهرجويي ويژگي «علي سنتوري» را موضوع اعتياد و به كارگيري مقوله موسيقي درآن دانست.
در آخرين ساخته سينمايي مهرجويي، بهرام رادان،‌ گلشيفته فراهاني، مسعود رايگان، رويا تيموريان، مائده طهماسبي و نادر سليماني به ايفاي نقش مي‌پردازند. ضمن آنكه سيامك خواهاني نوازنده ويولون نيز به همراه محمد سلوكي در اين فيلم حضور دارند.
مهرجويي همچنين درباره اخباري از ساخت سريالي در مورد جهان پهلوان تختي گفت: هنوز ساخت سريالي درمورد زندگي تختي قطعي نشده است . فيلم‌نامه ي آن درمرحله نگارش است و اگرمن بخواهم بسازم بايد بازنويسي كنم ، پروژه‌اي درباره حكيم رازي نيز درمرحله مذاكره است، اما هنوز هيچ‌كدام قطعي نشده‌اند. وي ترجيح داد تا قطعي نشدن ساخت اين دو سريال توضيحي ارائه نكند. پيش از اين مرحوم علي حاتمي فيلمي را از زندگي جهان پهلوان تختي ساخت كه به دليل بيماري و سرانجام درگذشت اين كارگردان ناتمام باقي ماند. همچنين داريوش مهرجويي همزمان با روز طبيعت،نسبت به ايجاد وضعيت نامناسب براي محيط زيست و آلوده کردن طبيعت اظهار نگراني كرده بود،گفت:قصد دارد به فرهنگسراي هنر پيشنهاد برگزاري همايشي پيرامون زيبانشناسي و آشغال زايي در فرهنگ فعلي را ارائه كند.همچنين طي هفته آينده قرار است مهرجويي بعد ازنمايش فيلم «سارا»، درهفته بزرگداشت ايبسن سخنراني كند.

 

 

سيما تيرانداز معتقد است تلويزيون و سينمای ايران کمتر به کيفيت فکر مي‌کند و تنها دنبال بازيگرانی است که هنر نداشته خود را به رايگان در برابر دوربين به نمايش مي‌گذارند.

تيرانداز در گفتگو با خبرگزاری مهر در کرج افزود: « برخی فيلمسازان امروزی مادی شده اند و ديگر به کيفيت برنامه اهميت نمی دهند و بيشتر دنبال استفاده از جوانانی هستند که هيچ هزينه ای برای آنها نداشته باشند. با حضور بازيگران ارزان در عرصه تلويزيون و سينما در حق بازيگران حرفه ای اجحاف و زحمات چندين ساله آنها ناديده گرفته می شود. بي‌ترديد اين ظلم شامل همان بازيگران ارزان هم خواهد شد. »

تيرانداز در ادامه اظهار داشت: « اگر کارگردانان ما با همين روند پيش بروند هر روز بيش از پيش شاهد کمرنگ شدن فيلم ها و پائين آمده کيفيت و محتوا در تلويزيون و سينما خواهيم بود. مسئولان بايد فکری اساسی برای اين امر بکنند، چرا که اگر در اين رابطه قصور شود هويت تلويزيون و سينمای ايران زير سئوال خواهد رفت. »

سيما تيرانداز که هم اکنون در حال بازی در مجموعه « حلقه سبز » به کارگردانی ابراهيم حاتمی کيا است، برای اولين بار است که کار با اين فيلمساز معتبر را تجربه می کند و خوشحال است که در پروژه وی تجربه های خوبی کسب مي‌کند. سريال « حلقه سبز » با مضمونی اجتماعی امسال از يکی از شبکه های سراسری به نمايش درمی آيد.

(توني) زرين‌دست گفت:«عازم جشنواره كن هستم تا براي پخش جهاني فيلم "سرگيجه"، با يك پخش كننده آمريكايي قرار داد ببندم.» محمد زرين دست، بازيگر و كارگردان سينما با اعلام اين مطلب درباره‌ آخرين ساخته سينمايي‌اش گفت: ‌فيلم هفته گذشته توسط وزارت ارشاد ديده شد و منتظريم طي هفته‌هاي آينده پروانه نمايشش صادر شود تا در تابستان امسال آنرا اكران كنيم.

طي مراسمي با حضور رئيس سازمان صدا و سيما برگزيدگان دومين جشنواره ملي فيلم دانشجويي معرفي شدند.

به گزارش خبرنگار هنري ايسنا، در اين مراسم كه در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما برگزار شد، برگزيدگان در بخش‌هاي مختلف به شرح ذيل معرفي و جوايز خود را دريافت كردند.

در بخش داستاني اين جشنواره جايزه اول به فيلم رنگ، رنج، زندگي به كارگرداني زهرا عبدالهي تعلق گرفت و جوايز دوم و سوم اين بخش نيز به ترتيب به فيلم‌هاي زنگوله مرداب ساخته فرهاد مختاري و حبيب به كارگرداني مهدي محمدي ‌پورآباد اختصاص پيدا كرد ضمن آنكه جايزه ويژه‌اي هم به فيلم پايان نامه ساخته شهريار ارجمندي اهدا شد.

در بخش نما هنگ نيز سه كار شمس‌الضحي (حسن رستگار) و سمفوني اب (داود ابراهيمي) و سراب (عبدالله حاجي محمدي) به ترتيب عناوين اول تا سوم را كسب كردند.

در ميان فيلم‌هاي مستند هم جايزه اول مشتركا به دو فيلم عروسي كبير ساخته حسن بابايي و نامه‌هاي آقاي روزنامه باطله به كارگرداني وحيد شيخي يگانه تعلق گرفت و فيلم‌هاي تاريخانه (اسماعيل رمضاني) و عاشقانه‌هاي گل( مهدي رحماني) دوم و سوم شدند.

تيزر همايش تئاتر مقاومت ساخته وحيد گلستاني نيز در بخش تيزر عنوان اول را كسب كرد و ده‌كار مجموعه آثار گلرنگ (مهدي رحماني) و شوما (سعيد حدادي) مشتركا دوم و چاي گلستاني (امير مير مهكام) سوم شد.

در بخش انيميشن دوفيلم صفردرجه (اميد خوش نظر) و سوم شخص حاضر (نيكان غفاري) مشتركا اول شدند و دو كار رستوران متروك (مريم عباسي‌پور و رامك امير كاظمي) و سرباز صلح (ملوك‌سادات طباطبايي)در مكان‌هاي بعدي قرار گرفتند.

در بخش ويژه‌هم دو جايزه اول به فيلم‌هاي درختان‌مادران طبيعت (اتابك پازوكي) و آهاي روزهاي خوش(حسن رستگار) تعلق گرفت.

به گزارش ايسنا داوران دانشجويي جشنواره هم عاشقانه‌ها (مهدي رحماني) را به عنوان بهترين مستند، سراب (عبدالله حاجي محمدي) بهترين نماهنگ، يخچال دوو بهترين تيزر، صفر درجه (امير خوش نظر) بهترين انيميشن و نقطه سرخط (اميد مجيدي) و يك روز براي مادر (فاطمه احمدي) را در بخش ويژه برگزيدند.

جايزه ويژه دفتر امور زنان صدا و سيما نيز به فيلم زجه به كارگرداني عماد رسولي تعلق گرفت.

در ابتداي اين مراسم از زحمات سه تن از بازنشستگان دانشكده صدا و سيما به نام‌هاي مرحوم توكلي و كامبيز روشن روان و اردشير كشاورز تقدير به عمل آمد.

مجيد مجيدي و كمال تبريزي از داوران دومين جشنواره‌ي فيلم دانشجويي با انتشار بيانيه‌اي اعتراض شديد خود را نسبت به آراء برگزيدگان جشنواره‌ي فيلم دانشجويي اعلام كردند. در اين بيانيه آمده است:‌ "با نهايت و تاسف اعلام مي‌داريم آراء برگزيدگان دانشجويي صرفا در جهت تامين نظر يكي از اعضاي هيات داوري تنظيم و اعلام گرديده است و به علت تطابق نداشتن آراء نهايي هيات داوران از مشروعيت برخوردار نمي‌باشد. لذا ضمن پوزش از دانشجويان عزيز و جامعه‌ي محترم سينمايي بدين وسيله برائت خود را از اين حركت غير اخلاقي و غير فرهنگي اعلام مي‌داريم و نسبت به حضور افراد سطحي نگر،سياست‌زده و متكي به قدرت در عرصه‌ي فرهنگ و هنر از يك سو و وادادگي و تمكين مسولين مرعوب حوزه‌هاي فرهنگي از سوي ديگر، هشدار مي‌دهيم". مجيد مجيدي و كمال تبريزي
در پي انتشار بيانيه اي اعتراض آميز توسط مجيد مجيدي و کمال تبريزي، دوتن از داوران جشنواره فيلم دانشجويي ، مسعود اوحدي ديگر عضو هيات داوران اين جشنواره گفت: دوستاني كه زودتر جلسه را ترك كردند اظهار نظر بقيه را پذيرفته‌ بودند: «آراي پاياني جشنواره فيلم دانشجويي به اتفاق آرا به دست آمده است. برخي از دوستان زودتر جلسه را ترك كردند و برخي ديرتر آمدند و اين يك امر طبيعي بود كه با توافق پذيرفته شد و همگي پاي نتايج را امضاء كردند.»

تا کنون و با گذشت بيش از ۴ روز از افتتاح نمايشگاه مطبوعات هنرمندانی چون : فرزاد حسنی - جمشيد مشايخی - علی صادقی - يوسف تيموری - حميد لولايی - مسعود کيميايی - مهتاب کرامتی - مريم بوبانی - مريم کاويانی - سيما تير انداز و... از اين نمايشگاه ديدن کرده اند .


/ 0 نظر / 8 بازدید