....آخرين اخبار فرهنگی و هنری ....

عليرضا كوشك جلالي كارگردان ايراني مقيم آلمان هم اكنون مشغول تمرين نمايش”موسيو ابراهيم و گل‌هاي قرآن” است.
عليرضا كوشك‌جلالي كه در بيست‌وچهارمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر با نمايش”جاده” حضور پيدا كرده بود قرار است اين نمايش را اوايل تير ماه در تالار چهارسو مجموعه تئاترشهر روي صحنه ببرد. ”موسيو ابراهيم و گل‌هاي قرآن” نوشته اريك امانوئل اشميت است كه جلالي آن را به نمايشنامه تبديل كرده است.
وي در گفت‌وگو با سايت ايران تئاتر، گفت:«اين نمايش را در سال 2003 ميلادي در شهر كلن آلمان روي صحنه بردم كه البته هنوز هم در حال اجراست. در حال حاضر نيز قريب به يك هفته است كه مشغول تمرينات اين نمايش هستيم كه تا تير ماه ادامه خواهد داشت.»
كوشك‌جلالي در مورد نمايش”موسيو ابراهيم و گل‌هاي قرآن” اظهار كرد:«اين نمايش كه با بازي بهزاد فراهاني و هومن برق‌نورد روي صحنه خواهد رفت، به دوستي دو نفر يهودي و مسلمان مي‌پردازد و با توجه به اين كه در اين عصر همواره صحبت از دشمني است، دوستي اين دو نفر با دو مذهب جداگانه براي من جذاب به نظر آمد. البته كار نسبت به متن اصلي تغيير اندكي داشته به اين صورت كه من بافت نمايشي اثر را بيشتر كرده‌ام.»
كوشك‌جلالي سپس از چاپ داستان و نمايشنامه”موسيو ابراهيم و گل‌هاي قرآن” خبر داد و گفت:«قصد دارم نمايشنامه”با كاروان سوخته” را نيز چاپ كنم كه كار انتشار اين كتاب‌ها را نشر قطره به عهده دارد. همچنين قرار است كلاس‌هاي بازيگري من از خرداد ماه به مدت پنج تا شش هفته در خانه هنرمندان ايران برگزار شود.» گفتني است كوشك جلالي در همايش يكصدمين سالگرد درگذشت هنريك ايبسن نيز راجع به دو اجراي مدرن نمايش‌هاي”پيرگونت” و”زن دريايي” سخنراني خواهد داشت.

 

تهمينه ميلاني كارگردان سينما گفت‌:با توجه به شناختي كه از برخي از منتقدان دارم‌، در انتظار برخورد تند برخي از آنها با فيلم « آتش بس » هستم!

به گزارش خبرنگار ايسنا، كارگردان فيلم « آتش بس » كه در نشست خبري اين فيلم در خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران (ايرنا) سخن مي گفت‌، در ادامه تصريح كرد: منتقدان صادق با فيلم منصفانه برخورد خواهند كرد ولي منتقداني كه باشخص من و تفكراتم مشكل دارند برخورد تخريبي با فيلم خواهند داشت و قطعا به اين فيلم حمله مي كنند.

ميلاني در ادامه به مشكلات فيلمسازان مستقل در ايران اشاره كرد و گفت: فيلمسازاني كه از سوي رسانه‌هاي رسمي چندان مورد توجه قرار نمي گيرند، بهاي استقلال خود را مي پردازند حتي در آمريكا نيز فيلمسازان مستقل چندان مورد توجه نيستند.

وي به حضور نداشتن اين فيلم در بخش مسابقه ي جشنواره ي فجر سال گذشته اشاره كرد و گفت‌: استقبال بي نظير مردم از « آتش بس » نشان داد كه مسئولان جشنواره از سال آينده بايد، در زمينه انتخاب فيلمها توجه بيشتري كنند.

ميلاني با طرح اين پرسش كه چرا بايد برخي از فيلم هاي ضعيف در بخش مسابقه قرار گيرند و « آتش بس » در بخش مهمان باشد، گفت‌: برخي مي گفتند فيلم شما در حد استانداردهاي سينماي ملي نيست، در حاليكه اين فيلم در جشنواره فجر براي مهمانان خارجي به نمايش درآمد و آنها به جاي استقبال از فيلمهايي كه فقر و فلاكت را در كشورمان نشان مي دهند، از "آتش بس" استقبال كردند و خواستار حضور اين فيلم در جشنواره‌هاي خود شدند.

مصطفي شايسته از مديران شركت هدايت فيلم و پخش كننده « آتش بس » نيز گفت‌: متاسفانه تفكر نادرستي در ميان برخي از سينماگران و منتقدان وجود دارد كه معتقد است فيلمهاي مفرح و فيلمهايي كه با عامه مردم ارتباط برقرار مي كنند چندان از جنبه هاي هنري و فرهنگي برخوردار نيستند و فيلمهايي را فيلمهاي هنري و ارزشمند مي دانند كه از فضايي تلخ برخورداراست. آنها از زمانيكه فيلم خانم ميلاني در مرحله انتخاب بازيگراست با يك پيش زمينه فكري به استقبال فيلم مي روند و براساس فيلمهايي چون « دوزن » (از ساخته هاي قبلي ميلاني) به مقايسه فيلمهاي ايشان مي پردازند.

به اعتقاد شايسته « آتش بس » يك پروژه سنگين و نفس گير بود و در مورد مخاطب فيلم افزود: فيلمي است كه هم براي خواص و هم براي‌ عوام قابل درك است و كارگردان با ظرافت خاصي توانسته با اين دو طيف ارتباط برقرار كند.

او تاكيد كرد: « آتش بس » فيلم بسيار خوش ساختي است كه در راستاي سينماي ملي قرار مي گيرد.

شايسته ادامه داد: استقبال از اين فيلم تا حدي است كه يكي از مديران سينما عنوان مي كرد بيش از 95 درصد مردمي كه در اين سينما فيلم را ديده اند، « آتش بس » مورد رضايت آنها بوده است و از آن خوششان آمده است.

پخش كننده ي « آتش بس » گفت: از اين هفته با افزايش سينماهاي اين فيلم، تعداد سينماها از 12به 18سينما افزايش پيدا خواهد كرد و پيش بيني ما اين است كه اين فيلم در روزهاي پاياني هفته روزي بيست ميليون تومان فروش كند.

محمدنيك بين تهيه كننده فيلم « آتش بس » نيز در پايان گفت: فيلمهاي ايراني از پتانسيل بسيار خوبي براي نمايش در كشورهاي خاورميانه و عربي برخوردار هستند و اين كار نياز به سرمايه گذاري درازمدت دارد و در شرايطي كه بخش خصوصي در ايران ضعيف است‌، بايد مسئولان در اين زمينه حمايت كنند.

 

در نخستين روز از برگزاري نمايشگاه مطبوعات تهران، پري صابري و بهروز غريب‌پور درباره”حضور تئاتر در عرصه‌هاي بين‌المللي” در غرفه مركز هنرهاي نمايشي به گفت‌وگو مي‌نشينند.
رضا آشفته منتقد تئاتر و برگزار كننده اين نشست تخصصي درباره ضرورت پرداختن به اين موضوع در گفت‌وگو با سايت ايران تئاتر، گفت:«طي سال‌هاي اخير و به ويژه از سال 1377 تاكنون، گروه‌هاي خارجي براي شركت در جشنواره‌هاي تئاتر فجر و دانشگاهي به ايران دعوت شده‌اند و متقابلاً با حضور مديران فستيوال‌هاي خارجي كدر ايران برخي از آثار نمايشي كشورمان نيز براي اجرا در كشورهاي خارجي در نظر گرفته شدند. همچنين برخي از آثار نمايشي ايران از سوي سفارتخانه‌هاي خارجي براي اجرا در آن كشورها دعوت شدند كه از آن ميان مي‌توان به اميررضا كوهستاني، آتيلا پسياني، محمد رحمانيان، امير دژاكام، كورش‌ نريماني، محمد يعقوبي، محمد عاقبتي و... اشاره كرد.»
آشفته با اشاره به حضور پري صابري در عرصه تئاتر بين‌المللي و مديريت مبارك يونيما توسط بهروز غريب‌پور اظهار كرد:«با توجه به تجربيات اين دو هنرمند و حضور آنان در عرصه بين‌المللي اين دو بهتر از هر كسي مي‌توانند راجع به اين موضوع اظهار نظر كنند.»
وي خاطر نشان كرد:«اين نشست كه دو ساعت به طول خواهد انجاميد در قالب جلسه پرسش و پاسخ برگزار مي‌شود و هنرمندان و علاقه‌مندان مي‌توانند در آن حضور پيدا كنند.»
 
 
 

واروژ كريم مسيحي، فيلمساز و تدوينگر سينماي ايران كه از يك سال گذشته مشغول نگارش فيلم‌نامه‌اي است كه قرار است پس از دريافت پروانه ساخت، آن را به تهيه‌كنندگي مهمدمهدي دادگو جلوي دوربين ببرد، او نگارش اين فيلم‌نامه را خرداد ماه به پايان خواهد رساند.

به گزارش خبرنگار هنري ايسنا، بعد از نگارش نهايي فيلم‌نامه‌، مراحل مختلف براي ساخت اين فيلم كه هنوز نامي براي آن مشخص نشده است‌ آغازخواهد شد.

كريم مسيحي كه شانزده سال قبل « پرده‌آخر » (1369) را ساخت‌، اگر شرايط فراهم شود و اين فيلم‌نامه را جلوي دوربين ببرد، بعد از سالها دومين فيلم خود را جلوي دوربين خواهد برد.

به گزارش ايسنا، كريم‌مسيحي متولد 1321 اراك، پس از پايان تحصيلات دبيرستاني در سال 1348 به آلمان رفت، دوستي با يك بازيگر آلماني تئاتر موجب علاقه او به هنر نمايش گرديد در بازگشت به ايران درسالهاي آغازين دهه پنجاه به فعاليت هنري گرايش پيدا كرد و به عنوان دستيار كارگردان در فيلم « رگبار » بيضايي به تجربه اندوزي پرداخت و به عنوان يكي از همراهان هميشگي بيضايي در سالهاي بعد به عنوان دستيار در « غريبه ‌و مه »، « شايد وقتي ‌ديگر »، « مرگ ‌يزگرد »، « چريكه ‌تارا » و در « مسافران » به عنوان مشاور با بيضايي همراه شد.

واروژ در كنار دستياري در سالهاي پيش از انقلاب اسلامي ابتدا به كارگرداني و نوشتن فيلمنامه براي آثار كوتاه پرداخت و با پيوستن به كانون پرورش در سال 1345 نخستين تجربه خود فاخته را نوشت و كارگرداني كرد ودر سال 56 كوچ را به عنوان دومين فيلم كوتاه ش ساخت و در سال 59 نيز فيلم كوتاه « سلندر » را كه در آن پرويز پورحسيني يكي از درخشانترين بازيهايش را به نمايش گذاشت، خلق کرد.

وي پيش از انقلاب با كامران ‌شيردل در « صبح ‌روز چهارم »، امير نادري در « تنگنا » و بهمن‌ فرمان‌آرا در « شازده احتجاب » به‌عنوان دستيار همكاري كرد و و بالاخر حاصل سالها مطالعه و تجارب عملي خود را در قالب نخستين اثر حرفه اش در سال 1369 با فيلم بحث‌انگيز و زيباي « پرده آخر » بر اساس فيلمنامه‌اي از خودش كارگرداني كرد و با همين يك فيلم در رديف فيلمسازان مطرح سينماي ايران قرار گرفت.

در كتاب كارگردانان سينماي ايران آمده است: واروژ كريم‌مسيحي يكي از با استعدادترين فيلمسازان عصر پس از انقلاب اسلامي است، با وجودي كه تنها يك فيلم بلند سينمايي در پرونده كارگرداني خود دارد، اما به دليل ارزشهاي ساختاري - مضموني - همين يك فيلم جايگاه ويژه‌اي در جمع فيلمسازان ايراني يافت.

كريم‌مسيحي در يكي از حساس‌ترين مراحل گذر تاريخي صنعت سينماي ايران، نخستين تجربه كارگرداني‌اش را براساس فيلمنامه‌اي نوشته خود جلوي دوربين برد.

« پرده آخر » با بهره جستن از يك درونمايه متكي به طنز سياه روايتگر توطئه‌اي در نمايش و نمايشي در توطئه است. بازمانده خبيث يك خاندان اشراف به بهانه دست يافتن به ميراث هنگفت خانوادگي، طرح توطئه‌اي را مي‌ريزد كه در جريان آن قصد به جنون كشاندن وارث اصلي اين ثروت را دارد، از عوامل و بازيگران نمايش‌هاي سنتي به هواي ابراز توطئه سود مي‌برد.

به گزارش ايسنا، در « پرده آخر » كه در سال 1370 به نمايش در آمد فريماه ‌فرجامي، داريوش ‌ارجمند، نيكو خردمند، سعيد پورصميمي، ماهايا پطروسيان، حسين محجوب و تعدادي ديگر از هنرمندان شاخص به ايفا نقش پرداختند و اين فيلم در آن سال هشت ميليون تومان فروخت.

كريم‌مسيحي هفت سال بعد مستند « گورستان ارامنه » را ساخت و طي سالهاي گذشته بيشتر وقت خود را صرف تدوين كرد: « بازي‌ بزرگان »، « دو خواهر »، « نه‌نه‌لالا و فرزندانش »، « ساراي »، « عشق ‌گمشده »، « كميته مجازات »، « طهران روزگار نو »، « دختري‌ به ‌نام تندر »، « مريم ‌جزيره ‌هنگام » و سال گذشته « ماهي‌ها عاشق‌مي‌شوند » ساخته دكتر رفيعي، بخشي از كارهاي تدوين اين‌فيلمساز است.

 

 

 

علاقمندان ديدن جديدترين فيلم تهمينه ميلانی ( آتش بس ) همچنان برای تهيه بليط اين فيلم دچار مشکل هستند . به همين دليل  بعضی از سينماهای نمايش دهنده فيلم با توافق تهيه کننده به اين نتيجه رسيدند که در روزهای پايانی اين هفته يعنی امروز و فردا ۲ سانس فوق العاده از ساعت ۱۲الی ۲ شب و ۲ الی ۴ صبح را هم برای علاقمندان به نمايش درآورند .
 
 

انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايی ايران امسال برای اولين بار با برپايی غرفه‌ای در سيزدهمين نمايشگاه مطبوعات کشور حضور يافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روابط عمومی انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايی ايران اعلام کرد به همت اعضای جديد شورای مرکزی و با همکاری معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن منتقدان با هدف ارتباط و تعامل گسترده تر با مخاطبان و همچنين علاقمندان و بازديدکنندگان نمايشگاه مطبوعات، امسال برای نخستين بار با برپايی غرفه ويژه ای در اين رويداد مهم فرهنگی و مطبوعاتی کشور حضور يافته است.

هر روز يکی از اعضای شورای مرکزی و بازرس انجمن از ساعت 16 تا 18 در محل غرفه انجمن حضور خواهند يافت و ضمن ديدار و گفتگو با علاقمندان و عموم مردم، به اطلاع رسانی در خصوص فعاليت های انجمن با هدف آشنايی و تعامل بهتر مخاطبان می پردازند.

همچنين برپايی يک نشست تخصصی با عنوان « تاثير متقابل نقد بر سينمای ايران » با حضور منتقدان، کارگردانان و صاحبنظران از ديگر برنامه های غرفه انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايی ايران به شمار می رود.

غرفه انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايی ايران در سالن شماره 35 محل دائمی نمايشگاههای بين المللی تهران از 13 تا 23 ارديبهشت ماه جاری از ساعت 10 صبح تا 8 شب آماده پاسخگويی به مراجعان و علاقمندان است.

 
 
 
دکتر احمدی نژاد رئيس جمهور ايران امروز صبح طی مراسمی نوزدهمين نمايشگاه بين المللی کتاب تهران را افتتاح نمود . لازم به ذکر است که در کنار نمايشگاه کتاب از فردا نمايشگاه مطبوعات هم آغاز به کارخواهد نمود .
 
 

انجمن بازيگران خانه تئاتر از 6بازيگر زن و 6 بازيگر مرد، به عنوان بهترين نقش آفرينان صحنه تئاتر در سال 84 ، در مراسمی که شب گذشته در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار شد، تقدير کرد.

به گزارش خبرنگار تئاتر مهر، رويا تيموريان، نگار عابدی، افسانه ماهيان، مريم معينی، شبنم مقدمی و مهسا مهجور به عنوان بهترين نقش آفرينان زن درصحنه تئاتر 84 و هومن برق نورد، پرويز پرستويی، دانيال حکيمی، ميکاييل شهرستانی، سيامک صفری و احمد مهرانفر نيز به عنوان بهترين نقش آفرينان مرد در صحنه 84 معرفی شدند.

هيأت داوران انجمن بازيگران خانه تئاتر در سال 84 متشکل از بهزاد فراهانی، اصغر همت، مريم معترف، گوهر خيرانديش و محمد علی ساربان بود که با تماشای تمام نمايشهای سال گذشته به انتخاب بهترين بازيگر پرداختند. اصغر همت خود نيز سال گذشته در نمايش « ملودی شهر بارانی » هادی مرزبان ايفای نقش می کرد.

انجمن بازيگران خانه تئاتر سه سال است که طی مراسمی ويژه همزمان با بزرگداشت جشن تئاتر به انتخاب بهترينهای بازيگری صحنه طی يک سال می پردازد.

جمع زيادی از بازيگران چند نسل تئاتر ايران، هنرمندانی مانند داوود رشيدی، هما روستا، پرويز پرستويی و ... شب گذشته در سالن اصلی تئاتر شهر جمع شدند و از بهترين نقش آفرينان تئاتر سال 84 تقدير کردند اين در حالی است که مجری سومين مراسم جشن بازيگر رامبد جوان بازيگر سينما بود.

 

 

/ 0 نظر / 17 بازدید