نقد يک تکه نان

فیلم های کمال تبریزی همیشه مورد توجه بوده و از این حیث می توان او را از فیلمسازان تاثیر گذار در سینمای ایران نام برد ، بعضی در مورد او می گویند که می تواند روی هر موضوعی دست بگذارد. (مارمولک و لیلی با من است نمونه های معروف این ادعاست )<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

   کمال تبریزی به طور متوسط در این سال ها یک فیلم ساخته است ، سریال دوران سرکشی با مضمونی اجتماعی و تقریبا متفاوت با کارهای سینمایی او در کارنامه ی این کارگردان سینما وجود دارد

   یک تکه نان آخرین فیلم کمال تبریزی است که این روزها بر پرده ی سینماها دیده می شود فیلمی که در جشنواره ی بیست و سوم فجر به نمایش در آمد(جایزه ی بهترین فیلم معناگرا) و تماشاگران آن روز با ذهنیت مارمولک به سینماها رفتند و کاری کاملا متفاوت را دیدند تا حدی که بسیاری فیلم را در حد بد دانستند و عده ای آن را توبه نامه ی مارمولک نامیدند ! تا جایی که اکران عمومی فیلم هم تا یک سال به وقوع نپیوست .

   یک تکه نان را از نظر مضمون و حتی مفهوم می توان مثل گاهی به آسمان نگاه کن کار دیگر تبریزی دانست ، در ابتدا فکر می کنی با یک فیلم معنایی عمیق سر و کار داری که بعد می فهمی تمام بار معنایی فیلم در همان جملات و دیالوگ های داخل پرانتز فیلم است که شاید اگر از فیلم جدایشان کنیم هیچ آسیبی به قصه ی فیلم نرسد .

   پسری جوان که از ناکجا آبادی به نام "هشت پی" به سربازی آمده و در مورد هویت خود پرت و پلا می گوید و حال ، همراه با مافوق خود و کربلایی که حافظ قرآن است به منطقه ای می رود که گفته می شود شخصی به نام عزیز یک شبه حافظ قرآن شده و در راه اتفاقاتی می افتد که متوجه می شویم این پسر موجودی صرفاً زمینی نیست !

   جملات داخل پرانتز فیلم عمدتا در دیدارهای پسر با سه پیرمرد گفته می شوند ، نقش هر سه پیرمرد را رضا کیانیان بازی می کند پیرمردهایی که فقط پسر جوان می بیند .

   در فیلم بعضا تیکه های اجتماعی بسیار گذرا دیده می شود پسرانی که تن به مسابقه ای فرسایشی می دهند برای پیدا کردن کار .

   شاید تبریزی می خواهد بر این قضیه تاکید کند که عقل بشر خیلی ناقص تر از این حرفاست که حقیقت را کامل بفهمد ، سکانسی که کربلایی می فهمد آن پسر جوان راست می گفته دیدنی بود .

   اگر از گاهی به آسمان نگاه خوشتون اومده یک تکه نان را از دست ندهید

  سلام که اسم خودشه و سلام علیکم یعنی خدا با شماست .

بزودی جامعترين نقد در مورد اين فيلم را ميتوانيد در وبلاگ : http://naghdecinema.blogfa.com بخوانيد .

شاد باشيد .

/ 0 نظر / 97 بازدید