آخرين خبرهای تئاتری

برنامه سالن‌هاي نمايش مجموعه تئاتر شهر در نيمه دوم ارديبهشت ماه به شرح زير است: نمايش «از خاك تا افلاك» به كارگرداني محمود فرهنگ و نويسندگي مهدي متوسلي براي اجرا در تالار اصلي و نمايش «امشب بايد بميرم» به كارگرداني و نويسندگي نصرالله قادري براي اجرا در تالار چهارسو آماده شده‌اند. تالار سايه ميزبان دو نمايش «روز تولدت را به ياد آر» اثر محمد عباسي و «آخرين جشن» كار حميد ابراهيمي خواهد بود. «قدم زدن روي ابر با چشمان بسته» به كارگرداني آرونددشت آراي و نمايش «ركاب» اثر عزت‌الله مهرآوران در تالار قشقايي به روي صحنه مي‌روند. نيما دهقان نمايش «دومتر در دو متر جنگ» را در تالار كوچك و علي فرحناك 6 «مثل سوسوي فانوس آويخته» را درتالار نو روي صحنه مي‌برد. بنابر اين گزارش از ميان نمايش‌هاي ياد شده تاريخ اجراي دو اثر به طور قطعي مشخص شده است: «مثل سوسوي فانوس آويخته»، از 18 ارديبهشت و «روز تولدت را به ياد آر» از 20 ارديبهشت ماه اجراي برنامه خواهند داشت. گفتني است نمايش «دشمن مردم»اثر اكبر زنجانپور و «تيغ و ماه» كار آتيلا پسياني 22 ارديبهشت ماه، «وقتي فرشته خواب سگ مي‌بيند» از 18 ارديبهشت و «آهنگ‌هاي شكلاتي و شب به خير جناب كنت» از نوزدهم اين ماه به اجراهاي عمومي خود پايان خواهند داد.

 

"علي‌‏رضا خمسه"، بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون گفت: تئاتر به عنوان ريشه اي ترين و اصيل ترين هنر در كشور مطرح است و نبايد به ديد حرفه و شغل به آن نگريست، بلكه تئاتر امروز يك ضرورت است. وي كه در نشست تخصصي و پژوهشي تئاتر كه به مناسبت روز جهاني تئاتر در سالن فرهنگسراي وثيق مقدم اردبيل برگزار شده بود، افزود: تئاتر داراي دشمنان آشكار و حاميان پنهان است كه دولت ها را به عنوان دشمنان آن به شمار مي روند. اما علي رغم بي توجهي دولت هاي قبلي به هنر تئاتر شاهد حركت هاي خوب و مثبت در دولت جديد هستيم كه اميدواريم نويد بخش و راهگشا باشد. اين استاد برجسته دانشگاه گفت: امسال با توجه دولت و مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بودجه بخش تئاتر بيش از 30 درصد افزايش يافته و از رقم 4 ميليارد تومان به رقم 6 ميليارد تومان رسيده است. اما اين ميزان علي رغم رشد رقم مناسبي جهت اجراي برنامه هاي نمايش و سر صحنه بردن تئاتر و كفاف هزينه ها نيست. اما اميدواريم اين سرآغاز حركت حاميانه دولت از هنر اصيل تئاتر باشد. وي پيام جهاني تئاتر را پيام صلح و آرامش خواند و افزود: تئاتر از خلقت بشرو از اولين روزهاي زندگي بشريت نمود عيني يافته و امروز شاهد شعار و پيام جهاني و حقيقي تئاتر با نام صلح دوستي و آرامش در ملل مختلف هستيم. وي تصريح كرد: برخلاف اعتقاد و نظر عده اي كار تئاتر يك كار تخصصي و بسيار ظريف است و ما مي توانيم با اين هنر احساسات فرهنگي، مذهبي، سياسي، علمي و هنري يك ملتي را تحريك يا آن را سركوب كنيم و در اين صورت است كه تئاتر يك هنر فراتر از شغل ، حرفه و ايدئولوژي به حساب مي‌‏آيد. وي اظهار داشت: امروزه كار تئاتر يك كار علمي و آكادمي است و نمي‌‏توان تنها با تكيه بر تجارب و كارهاي تجربي دست به اين كار زد و از اين راه معاض كرد و بايد يك هنرمند ابتدايي ترين اصول هنر تئاتر را از دانشگاه و مدرسه فرا بگيرد و تعالي يابد. وي با انتقاد از كساني كه بازيگري را نوعي لودگي و كار عبث مي دانند، افزود: متاسفانه بازيگري و هنر تئاتر امروز در ميان عامه مردم هم رديف لودگي و كلاشي قلمداد مي شود و اين در حالي است كه رسالت اصلي بازيگر نماياندن حقيقت پنهان شده جامعه در بخش هاي مختلف است.

 

نمايش "ركاب" نوشته و كار "عزت الله مهرآوران " در تالار" قشقايي" مجموعه تئاتر شهر به روي صحنه رفت.

به نقل از روابط عمومي تئاتر شهر ،‌‏ بازيگران اين نمايش ، پرستو گلستاني ، محمد ساربان ، امير غفارمنش و عزت الله مهرآوران هستند.
آهنگسازي اين نمايش را " سعيد ذهني" انجام داده و طراحي صحنه و لباس آن برعهده " سيما ساماني " بوده ، ضمن آن كه " فرهاد مهدوي "
دستيار كارگردان نمايش است.
داستان اين نمايش كه دراماتورژي آن را " مهدي ايوبي " انجام داده ، درباره رزمند‌‏ه‌‏اي به نام علي است . علي تمام دوراني را كه جوان بود جنگيد يا دفاع كرد ، بعد راهي خنثي كردن مين شد و دست آخر دوچرخه‌‏اش را برداشت تا دور دنيا پيام صلح بدهد . در اين سال ها ،‌‏ مهري دختر وامانده از بمباران جنگ كه روستا و خانواده‌‏اش را از دست داده بود ، چشم به راه آمدن علي از جبهه ، از همان جايي كه علي ، مهري 14 ساله را به تهران و نزد پدر و مادر خود فرستاد ، ماند . تا حالا كه علي بيرق صلح را در جهان جنگ ، قطحي سيل و زلزله مي چرخاند ، مهري هنوز چشم به راه است و خاطرات همه ساليان را مرور مي كند .....
نمايش " ركاب " كه در بيست و چهارمين جشنواره تئاتر فجر ، برنده جايزه اول نمايش نامه نويسي از بنياد شهيد و ايثارگران شده است ، هر روز به جز شنبه ها ساعت 20 در تالار " قشقايي" مجموعه تئاتر شهر به روي صحنه مي‌‏رود.

 

 

نمايش " آخرين جشن" نوشته و كار " حميد ابراهيمي " در تالار " سايه" مجموعه تئاتر شهر به روي صحنه رفت.
به نقل از روابط عمومي تئاتر شهر ، بازيگران اين نمايش خسرو احمدي ، مهران امام بخش ، اشكان صادقي ، آذر خوارزمي ،‌‏كامبيز اميني ، علي رضا ناصحي و حميد ابراهيمي هستند.
آهنگساز نمايش" آخرين جشن " نيز " محمدرضا جديدي " است و‌‏ طراحي صحنه آن برعهده " اصغر نژاد ايماني" ، طراحي لباس بر عهده " مريم نيك روش " و دستياري كارگردان توسط " مهرداد ابوالقاسمي" و " حميدرضا طوبايي " انجام مي‌‏شود.
داستان نمايش " آخرين جشن" درباره عده اي است كه هم چون " رابين هود " تصميم بر اين گرفته اند تا حق فقرا را از متمولين ظالم گرفته و به آن‌‏ها برگردانند ، اما يكي از آن‌‏ها خيانت مي‌‏كند و ...
نمايش " آخرين جشن" ، هر روز به جز شنبه ها ساعت 20:15 در تالار " سايه " تئاتر شهر به روي صحنه مي‌‏رود.

 


هنرهاي نمايشي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، دومين دوره مسابقه نمايشنامه‌نويسي مشاهير اسلام را برگزار مي‌كند.
دومين دوره مسابقه نمايشنامه‌نويسي مشاهير اسلام به منظور تبيين و تقويم ارزش‌هاي والاي ديني و تكريم مشاهير جهان اسلام همچنين حمايت از ادبيات نمايشي ديني از سوي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برگزار مي‌شود.
لازم به ذكر است فراخوان اين مسابقه كه جايزه اول تا سوم آن بين 5/1 تا 5 ميليون ريال تعيين شده است، ارديبهشت ماه جاري اعلام مي‌شود.

پايدار باشيد . 
/ 0 نظر / 17 بازدید