همه چيز در مورد حواشی برگزاری جشنواره فيلم فجر بخش اول

ماهها قبل از برگزاری جشنواره شاده و ناظريم که مسئولان برگزاری اين اتفاق مهم سينمای ايران در بوق و کرنا فرياد ميزنند که امسال در جشنواره و در زمان قبل و بعد از برگزاری آن هيچگونه مشکلی را نخواهيم داشت اما اين سخنان همه و همه فقط يک وعده است يک وعده پوچ و دروغين که نه تنها مردم آن را باور ندارند بلکه خود آقايان هم ميدانند که با روند موجود در سينمای ايران اينگونه حرفها راه را به جايی نخواهد برد .

اولين مسئله که در جشنواره مورد توجه است انتخاب فيلمهايی است که قرار است در بخشهای مختلف سينمای ايران - ميهمان و ... به نمايش درآيند .

اولين مشکلات از همين جا آغز ميشود بسياری از فيلمهايی که براستی توانايی حضور در بخش مسابقه سينمای ايران را دارند براحتی از اين بخش حذف و يا به بخش ميهمان ميروند البته کارگردانان شريفی هم داريم که با اين پديده زشت مخالفت کنند از جمله استاد توانا خانم تهمينه ميلانی که قرار بود امسال با فيلم آتش بس که در آن هنرمندانی چون محمدرضا گلزار - نيلوفر خوش خلق و مهناز افشار به ايفای نقش پرداخته بودند در بخش مسابقه سينمای ايران حضور داشته باشد اما وقتی به ايشان گفتند که ما فيلم شما را در بخش ميهمان پذيرفته ايم اين بانوی توانا کلا فيلم خود را از اکران در اين جشنواره هرج و مرج رها ساخت دقيقا کاری را کرد که بسياری از کارگردانان ما که فيلمهای قابل تامل و با پتانسيل های بالا را ساخته بودند بايد انجام ميداند براستی آيا فيلمهای بينظير آفسايد ( جعفر پناهی ) ابراهيم خليل ا... ( محمدرضا ورزی ) خانه روشن ( وحيد موساييان ) رويای خيس ( پوران درخشنده ) ستاره ها جلد های دوم و سوم ( فريدون جيرانی ) شبانه ( اميد بنکدار و کيوان علی محمدی ) قابليت آن را نداشتند که در بخش مسابقه جشنواره به نمايش گذاشته شوند و احيانا بتوانند در بخشهای مختلفی از جمله کارگردانی و بازيگری و فيلمنامه جوايزی را هم برای خود به دست بياورند ؟

اين درست زمانی است که موقعی که اسامی فيلمهای بخش مسابقه اعلام ميشوند شاهديم که تعداد زيادی فيلمهای سخيف و آبگوشتی و مبتذل که هيچگونه سنخيتی با جشنواره ندارند در ليست اين بخش قرار گرفته اند و بعدا در مراسم اختتاميه هم جوايزی را دريافت ميدارند !!!

اين به آن معنی نيست که همه فيلمهای بخش مسابقه امسال از نظر کيفی سطح پايينی داشته اند بلکه بودند بسياری از فيلمها مثل باغ فردوس ۵ بعدازظهر ( سيامک شايقی ) به نام پدر ( ابراهيم حاتمی کيا ) به آهستگی ( مازيار ميری ) جايی در دوردست ( خسرو معصومی ) چهارشنبه سوری ( اصغر فرهادی ) زمان می ايستد ( عليرضا امينی ) زمستان است ( رفيع پيتز ) ستاره جلد اول ( فريدون جيرانی ) شب به خير فرمانده ( انسيه شاه حسينی ) شهر آشوب ( يدا... صمدی ) عصر جمعه ( مونا زندی ) کافه ستاره ( سامان مقدم ) وقتی همه خواب بودند ( فريدون حسن پور ) و... که از سطح کيفی بالايی هم برخوردار بودند و تعدادی از آنان هم در بخشهای مختلف مسابقه جوايزی را از آن خود کردند .

بزودی با بخش دوم حواشی جشنواره بيست و چهارم خواهم آمد .

/ 0 نظر / 11 بازدید