آخرين اخبار از دنيای تئاتر

نمايش «حرير سرخ صنوبر» نوشته محمد ابراهيميان و به كارگرداني شكرخدا گودرزي تير ماه سال جاري در تالار قشقايي اجرا مي‌شود. اين نمايش در دو پرده بوده و كاظم بلوچي، محبوبه بيات، پرديس افكاري، خسرو احمدي، پويا اميني، شيوا خسرومهر، مهدي صباغي، سودابه گودرزي، حسين نيك‌اخلاق و عبدالرضا فريدزاده به ايفاي نقش مي‌پردازند. بر اين اساس، تالار قشقايي تئاترشهر ميزبان اين نمايش در تير ماه و مرداد ماه سال جاري خواهد بود. نمايشنامه «حرير سرخ صنوبر» را محمد ابراهيميان نوشته و شكرخدا گودرزي كارگرداني كرده است. شكرخدا گودرزي در يادداشتي درباره اين نمايش چنين گفته است:همچون مردم سرزمين‌هاي ديگر، اهالي بيدسرخ با آرزوها و روياهايشان زندگي مي‌كنند. كشف هفت خم خسروي بازمانده از گنج‌هاي خسرو پرويز ساساني دستيابي به سعادت و خوشبختي آرزو و رؤياي ديرپاي اهالي بيد سرخ در دامنه‌هاي كوه بيستون است. «صنوبر» با نوه‌ بيوه بيد سرخ از مال دنيا انارستاني، گندمزاري ديم و پسري به نام «شوان» دارد كه شبان آبادي است. علي‌رغم رؤياي بيدسرخ صنوبر اما رؤياي ديگري دارد. بيست سال است در يك شب به خصوص از ماه مرداد، خواب يك سوار را مي‌بيند كه هر بار به شكلي در روياي او ظاهر مي‌شود. پوشيده در تيغ و تيز و پيكان پوشيده در لاله‌هاي سرخ بدون سر گاه لاله سرخي دردست و گاهي با شمشير و هر بار در منظر او از ميان كوه آتش مي‌گذرد؛ انگار پيامي دارد. صبح روز وقوع داستان نمايش، گويا همه اهل بيدسرخ خواب اين سوار را ديده‌اند. زيرا شيهه‌اي غافلگيركننده يك اسب خوابشان را پريشان كرده است. در ميان شگفتي و بهت شبانان، سوار با همان هيأت كه در رؤياي صنوبر ديده مي‌شود بر آنان ظاهر مي‌شود. آنها ابتدا متعجب مي‌شوند و سپس بر اسب و كيسه طلاي او طمع مي‌بندند و قصد كشتنش مي‌كنند. «شوان» اما مانع مي‌شود. در بازگشت شدن به آبادي غوغايي در مي‌گيرد و مردم با اين خيال كه او هفت خم خسروي گنج تپه را يافته به خانه صنوبر هجوم مي آورند و سهم گنج خود را مي‌طلبند. ميان صنوبر و اهالي بيد سرخ طوفاني در مي‌گيرد... شب، شب هولناكي است و بيد سرخ آبستن يك حادثه است....

 

پری صابری کارگردان نامدار تئاتر ايران تمرينات نمايش ليلی و مجنون را آغاز کرد . در اين نمايش بيش از ۶۰ بازيگر به ايفای نقش میپردازند که تا کنون حضور يارتا ياران - آتش تقی پور - دريا آشوری و محمد احدی به عنوان بازيگران اصلی در آن قطعی شده است .

 

همزمان با هفته ي بزرگداشت هنريك ايبسن، گروه تئاتر امروز، نمايشنامه « پرگنت» آخرين نمايشنامه ترجمه شده اين نويسنده نروژي را روخواني مي‌كنند. « پرگنت» توسط بهزاد قادري ترجمه شده و احمد مهران‌فر كارگرداني اين جلسه نمايشنامه‌خواني را بر عهده دارد. اين نمايشنامه با نقش‌خواني بازيگراني همچون امير جعفري، پانته‌آ بهرام، ريما رامين‌فر، هومن برق‌نورد، رحيم نوروزي، نيوشا ضيغمي، ركسانا بهرام، محمدرضا حسين‌زاه و ... اجرا خواهد شد. به گفته احمد مهران‌فر، « پرگنت» نمايشنامه‌اي منظوم است كه در ترجمه فارسي آن نيز اين موضوع رعايت شده است. مهران‌فر گفت: فضاي نمايشنامه كمدي است كه ايبسن در نگارش آن از ادبيات عامه و فولكلور نروژ وام گرفته است. وي ادامه داد: ابتدا قصد داشتم نمايشنامه « اشباح» را كار كنم اما به پيشنهاد فريندخت زاهدي، اين نمايشنامه رابراي معرفي بهتر به اهالي تئاتر وادبيات نمايشي انتخاب كردم. لازم به ذكر است « پرگنت» ساعت 18 روز سه‌شنبه 26 ارديبهشت دركارگاه نمايش تئاتر‌شهر روخواني مي‌شود. اين بازيگر تئاتر كه اين روزها سرگرم تمرين نمايش « تله -ويزيون» به كارگرداني هما روستا است، نمايش «‌اديپ افغاني» را شهريور ماه آينده در تالار نو تئاتر شهر اجرا خواهد كرد. داستان اين نمايش درباره زوج جواني است كه ماجراهاي آن دريك آپارتمان رخ مي‌دهد. به گفته او، رحيم نوروزي و سحر دولت‌شاهي در كنار يك بازيگر افغاني، بازيگران اين نمايش هستند. مهران‌فر ابتدا قصد داشت اين نمايشنامه را سال گذشته اجرا كند اما از آنجا كه نتوانست سالن بگيرد، زمان اجراي اين نمايش به 6 ماهه اول امسال موكول شد.

 

دكتر محمد خبري رئيس شوراي ساخت در پاسخ به خبرنگار سايت ايران تئاتر درخصوص عقد قرارداد با گروه‌هاي نمايشي اظهار داشت:«شايسته است شوراي ساخت به يك معيار مشخص براي تعيين حقوق هنرمندان برسد تا زمان رسيدگي به پيشنهادات ارائه شده و قراردادهاي تيپ مورد نظر خانه تئاتر و بهره‌گيري از تجارب ارزشمند هنرمندان كه طي اين روزها با ما گفت‌وگو داشته‌اند عقد قرارداد با گروه‌‌هاي نمايش ادامه خواهد داشت.»
خبري در اين زمينه افزود:«در حال حاضر برآورد پيشنهادي هر گروه و با حضور كارگردان در شوراي ساخت و بنا بر توافق طرفين قبل از تمرين نمايش بررسي مي‌شود. مركز هنرهاي نمايشي آماده دريافت نظرات و پيشنهادات هنرمندان محترم در اين خصوص است تا شيوه‌نامه‌اي متناسب با شأن و شخصيت هنرمندان محترم معيار عقد قراردادهاي سال 85 باشد.»
خبري در خصوص شيوه‌نامه سابق و معيارهاي تعيين رقم در آن شيوه‌نامه گفت:«اين طرح مربوط به سال 84 بوده است. ما سعي مي‌كنيم ضمن آسيب شناسي آن و تجارب به دست آمده نهايت استفاده را در جهت تبيين يك شيوه‌نامه جديد داشته باشيم.»
 
 

15365 تماشاگر شش اجراي روي صحنه مجموعه تئاترشهر را تا پايان سومين هفته ارديبهشت ديدند.
به گزارش سايت ايران تئاتر، نمايش”دشمن مردم” به كارگرداني اكبر زنجان‌پور در تالار اصلي طي 30 اجرا 8544 تماشاگر و نمايش”تيغ و ماه” به كارگرداني آتيلا پسياني در تالار چهارسو با همين تعداد اجرا 2712 تماشاگر داشتند.
لازم به ذكر است كه اين دو نمايش جمعه شب آخرين اجراي خود را پشت سر گذاشتند.
نمايش”شب بخير جناب كنت” و”آهنگ‌هاي شكلاتي” به كارگرداني ميكائيل شهرستاني كه 19 ارديبهشت ماه به اجراي خود در تالار قشقايي پايان دادند طي 27 اجرا 2627 تماشاگر داشت.
نمايش”وقتي فرشته خواب سگ مي‌بيند” به كارگرداني علي نرگس‌نژاد نيز كه 18 ارديبهشت ماه آخرين شب اجراي خود را سپري كرد پس از 26 اجرا 1265 تماشاگر داشت.
نمايش‌”مثل سوسوي فانوس آويخته” به كارگرداني علي فرحناك كه پنج اجراي خود را در تالار نو پشت سر گذاشته است 151 تماشاگر داشت. ”خانه عروسك” به كارگرداني ساناز بيان نيز كه در تالار قشقايي و براي هفته ايبسن اجرا مي‌رود در دو اجراي گذشته خود 66 تماشاگر داشته است.
گفتني است نمايش‌هاي”روز تولدت را به ياد آر” به كارگرداني محمد عباسي، ”آخرين جشن” به كارگرداني حميد ابراهيمي، ”ركاب” كار عزت‌الله مهرآوران، ”امشب بايد بميرم” به كارگرداني نصرالله قادري و”دو متر در دو متر جنگ” به كارگرداني نيما دهقان و ”از خاك تا افلاك” به كارگرداني محمود فرهنگ در برنامه اجراهاي آينده تئاترشهر قرار دارند.
 
 
 
 
 

شاد باشيد .


/ 0 نظر / 18 بازدید