گزارشی از مراسم بزرگداشت و جشن تولد نود سالگی استاد مهری مهرنيا

 

 

 

شنبه 20 آبان ماه، عده‌اي از هنرمندان نامي كشور در تالار كوچك مجموعه تئاترشهر جمع شده‌اند تا نمايش"دنياي زن‌ها" با بازي مهري مهرنيا و كارگرداني حسين سحرخيز را ببينند.
دقيقه‌ها مي‌گذرد و چهار بازيگر زن مي‌آيند و مي‌روند و صحنه‌ها نيز. پرديس افكاري(منظر)، ناهيد مسلمي(عاطفه)، تبسم هاشمي(فتانه) و ساقي عقيلي(زينت) نقش‌هاي اصلي اين نمايش را بازي مي‌كنند، سر آخر نوبت به مهري مهرنيا مي‌رسد تا ايفاگر نقش زيور آن هم براي دقايقي كوتاه باشد. او سر از صندوق سرخ رنگ(كه نماد و نشانه دنياي مردگان است) بيرون مي‌آورد و به دخترش منظر، امر و نهي مي‌كند كه براي گريز از تنهايي دست از عقايد ضد مرد خود بردارد و با تشكيل زندگي خود را نجات ‌بخشد. براي آن كه مهرنيا با مشكل صدا نيز مواجه نشود، از قبل صدايش را ضبط و در موقع بازي آن را پخش مي‌كنند.
نمايش درباره دنياي زن‌هاست. منظر، يك زنِ ضد مرد ‌‌كه خود شكست خورده يك عشق نافرجام است و به همين دليل تمامي مرداني كه به او رجوع مي‌كنند را سر كار مي‌گذارد و به نوعي آنان را با يك شكست روبرو مي‌سازد. عاطفه زني است كه عشق مطلوب خود(ايرج) را از دست داده، اما با منصور نامي يك عمر زندگي كرده‌ و اين مرد مرده و حالا او در صدد جلب نظر ايرج است تا او را آخر عمري مراقبت كند. فتانه هم كه يك عمر با ايرج به بدبختي زندگي كرده است، زندگي را ارتباط جسماني و لذت از آن مي‌داند. به هر تقدير، تمامي اين آدم‌ها مرده‌اند و منظر با تنهايي و شكنجه و عذاب روحي‌اش باقي مانده است. او حتي زينت(كلفت خانه) را وا مي‌دارد كه قدرت(شوهرش) را به دار بكشد تا از دست كتك‌هاي او(بعد از 50 سال) نجات يابد.
زيور، مادر دخترهاست و به سادگي زندگي كرده است. او يك زن سنتي بوده كه چندان هم مثل زنان امروز با آگاهي و با كلمات قلمبه و سلمبه خانه‌داري نكرده است. اما در دنياي امروز، با آن كه اطلاعات و آگاهي نقش چشمگيري در زندگي دارد، برخي از زنان از همان ماهيت‌ دروني و ريشه‌دار در سنت زنانه، زندگي را در كنار مردان و خانواده به سر مي‌برند. برخي نيز با عقايد ضد مرد و اصطلاحاً فمينيستي در صدد تحقق حقوق از از دست رفته خود هستند يا به عبارتي خود را به تنهايي و انزوا مي‌كشانند تا هيچ بهره‌اي از زندگي معمول و انساني نبرند.
به هر ترتيب اين نمايش در خود يك هنرمند 90 ساله را جاي داده است. مهري مهرنيا با حضور خود در صحنه تئاتر پس از 18 سال دوري از آن، يك بار ديگر تأكيد مهمي بر حضور بازيگران در صحنه داشت تا اين حضور منجر به ماندگاري و تأثير مطلوب جامعه در ساختار جامعه به يك عنصر مهم فرهنگي باشد.
جشن 90 سالگي
بعد از اجراي نمايش، تماشاگران به احترام گروه و مهري مهرنيا از جاي خود برخاستند و آنان را تشويق كردند. بعد كيكي با يك شمع و عدد 90 روشن به صحنه آورده شد، عده‌اي هم دسته گل‌هاي خود را به مهرنيا تقديم كردند.
حسين سحرخيز در مراسم تقدير از مهري مهرنيا درباره اين حُسن انتخاب و دعوت از وي ‌براي بازي در نمايش دنياي زن‌ها گفت:«خوشحالم كه امشب مصادف با تولد 90 سالگي بانوي بزرگ تئاتر ايران شده است. ما بنا بر مساعدت و ياري حسين پارسايي، رئيس مركز هنرهاي نمايشي موفق به جذب و حضور خانم مهرنيا در كارمان شديم. او با سعي و پشتكار خود باعث شد تا ما نيز با تلاش بر حضور خود تداوم بخشيم. مهرنيا پس از 18 سال دوري از صحنه، با حضور خود در صحنه، به ما يادآوري كرد كه با بدن بيمار نيز مي‌توان در صحنه حضور داشت و اين به شرايط روحي و رواني سالم برمي‌گردد.»
سپس سحرخيز از حميد سمندريان دعوت كرد كه به عنوان يك پيشكسوت درباره مهري مهرنيا صحبت كند كه اين كارگردان قديمي در تالار ‌حضور نداشت. حسين پارسايي ‌در اين زمان از ايرج راد(مديرعامل خانه تئاتر) دعوت كرد تا در اين فرصت دقايقي درباره اين بانوي بازيگر صحبت كند.
ايرج راد هم با شوق در صحنه حاضر شد و با اظهار خوشحالي از جشن 90 سالگي مهري مهرنيا گفت:«آشنايي ما به دوره فعاليت‌هايمان در اداره تئاتر برمي‌گردد.»
وي افزود:«حضور او در صحنه، دلالت بر عشق، دوست داشتن و ايمان است كه آدم را وادار مي‌كند در زمان نياز به استراحت به صحنه بيايد.»
بازيگر نمايش"قصه تلخ طلا" با اشاره به حضور مهرنيا در صندوقچه نمايش دنياي زن‌ها گفت:«او بنا بر احساس مسؤوليت، عشق و انگيزه با شرايط نامطلوب بدني به خود رنج حضور در اين صندوقچه را تحميل مي‌كنند تا مسؤوليت خود را بيان كند. هنرمندان تئاتر هميشه روي صحنه خود را نثار كرده‌اند و با ايثارگري در صحنه‌ها حضور يافته‌اند. آن‌ها در هر شرايط‌ كار مي‌كنند تا با احساس مسؤوليت و تعهد در قبال جامعه بر حضور خود صحه بگذارند.»
وي به اشتباهات احتمالي در برخي از شب‌هاي اجرا اشاره كرد كه باعث بي‌خوابي بازيگران شده و به اجراهاي موفق پرداخت كه آن‌ها نيز با شوق و ذوق زياد باز هم مانع از خواب شده است.
ايرج راد در پايان يادآور شد:«هنرمند تئاتر موظف است در هر شرايط‌ در صحنه حضور داشته باشد و او عزيزي را از دست بدهد. اين انسان‌هاي مقاوم با كمترين امكانات، كمبودها و نبودن‌ها قناعت خود را نشان داده و با حضورشان در صحنه جانشان را فدا كرده‌اند.»
مهري مهرنيا اعلام كرد كه با افتخار در صحنه حاضر شده تا با اين حضور خاطره‌اي را براي عده‌اي زنده كند و براي خود خدابيامرزي جمع كند كه در موقع مرگ مردم نثارش كنند. او با اشاره به مريضي و كسالت در صحنه حضور يافته تا در حد يك كار كوچك هم كه شده يك بار ديگر كاري براي مردم و دوستدارانش انجام دهد.
حسين پارسايي، رئيس مركز هنرهاي نمايشي نيز با ابراز احساسات و با اشاره به تقدير از مهري مهرنيا در مراسم اختتاميه پنجمين جشنواره تئاتر بانوان گفت:«ما بايد قدر هنرمندان را بدانيم و هر چند قدمي كوچك براي دل سوختگي هنرمندان برداريم.»
وي ‌تأكيد كرد كه بايد تقدير از بزرگان و پيشكسوتان را سرلوحه برنامه‌هاي خود قرار دهيم كه خانه تئاتر در روز جهاني تئاتر با تقدير از چهار پيشكسوت و سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران با تقدير از سه بانوي تئاتري در اين زمينه فعال بوده‌اند.
رئيس مركز هنرهاي نمايشي(حسين پارسايي) عشق، پشتكار، عزت نفس و انگيزه مهري مهرنيا را درس بزرگي براي خود و اهالي تئاتر دانست كه با چنين حضوري تداوم بخش فعاليت‌هاي هنري خود باشند.
اكبر زنجان‌پور هم براي تقديم هداياي مركز هنرهاي نمايشي در صحنه حضور يافت. وي به تنهايي هنرمندان براي كشف خود و خلاقيت هنر و نقد فراز و نشيب‌هاي زندگي اشاره كرد و گفت:«اما اين تنهايي در دوران پيري منجر به خلق نمي‌شود. بنابراين بايد در اين دوران هنرمندان را از تنهايي و انزوا به در آوريم. به نظرم بايد كمكي به امثالِ او شود تا با آرامش زندگي كنند. مثلاً با ماهي 500 هزار تومان زندگي اين افراد تأمين خواهد شد و آن‌ها با خيال راحت زندگي خود را ادامه خواهند داد.»
مهري مهرنيا نياز"يا علي" گويان به حضور پسر جواني به نام سامان در زندگي‌اش تأكيد كرد كه از سير تا پياز نيازهايش را برآورده مي‌كند و او را هر جا كه مي‌خواهد با اتومبيل شخصي‌اش مي‌رساند.
اكبر زنجان‌پور نيز اين پسر جوان را محقق اهداي جوايز دانست و از سامان خواست كه در صحنه حضور داشته باشد.
مهري مهرنيا جشن 90 سالگي را در صحنه برگزار كرد و ايرج راد آرزو كرد كه جشن 120 سالگي‌اش را در صحنه برگزار كند.
در اين مراسم هادي مرزبان، فرزانه كابلي، فهيمه راستكار، مهدي ميامي، ولي‌ا... شيراندامي، انوشيروان ارجمند، رضا رويگري، محمد يعقوبي، آيدا كيخايي، حسين فرخي - رضا منتظری - فاطمه معتمدآريا و جمعي از علاقه‌مندان حضور داشتند.

مهری مهر نيا تا ابد در قلبمان جا داری

 

/ 0 نظر / 16 بازدید