۱ گزارش سينمايی

حرکت سينمای ايران برای شرکت در جشنواره فيلم کن

 

سينماگران ايراني با نزديك شدن به برگزاري پنجاه و نهمين دوره از برگزاري جشنواره كن براي حضور در اين جشنواره آماده مي‌شوند.
در حالي كه سينماي ايران اواخر سال گذشته توانست، در جشنواره فيلم برلين حضور چشمگيري داشته باشد،خود را براي شركت در جشنواره فيلم «كن» كه يكي از جشنوازه‌هاي مهم سينمايي جهان است، آماده مي‌كند.
براساس اين گزارش«بهمن قبادي» با فيلم «نيوه مانگ» و با استفاده از فيلمبردار جنجالي و هاليوودي، به طور جدي خود را براي شركت در اين جشنواره آماده مي‌كند.
فيلمبرداري اين فيلم از اواخر دي ماه سال گذشته در كردستان آغاز شد و در روزهاي آغازين سال جديد به پايان رسيد.
تدوين اين فيلم نيز هم همزمان با فيلمبرداري اين فيلم توسط هايده‌ صفي‌ياري در حال انجام است و حسين عليزاده نيز قرار است،موسيقي فيلم را بسازد.
گلشيفته فراهاني‏، حسن پورشيرازي و هديه تهراني در «نيوه مانگ» به ايفاي نقش پرداخته‌اند.
قبادي پيش از اين با فيلم «زماني براي مستي اسب‌ها» موفق به دريافت جايزه دوربين طلايي از اين فستيوال در سال 2000 شده است.
اما فيلم «حسنك و داسداران» به كارگرداني بايرام فضلي نيز خود را براي شركت در اين جشنواره آماده مي‌كند.
اين فيلم كه نام آن،به «بازم سيب داري؟» تغيير كرده است،هم اكنون در مراحل تدوين به سر مي‌برد.
حميدرضا آشتياني‌پور تهيه كننده اين فيلم درباره موضوع اين فيلم به ‌گفت: اين فيلم ربطي به ژانر كودك ندارد و بسيار جدي است و فضايي آوانگارد و متفاوت دارد.
در اين فيلم ذبيح افشار و ليلا موسوي و جمعي از بازيگران محلي به ايفاي نقش پرداخته‌اند.
فضلي پيش از اين مدير فيلمبرداري فيلم‌هاي «نامه‌هاي باد» و «خواب تلخ» را برعهده داشته است.
ابوالفضل جليلي فيلمساز ديگر كشورمان نيز با فيلم حافظ تلاش مي‌كند در اين دوره از جشنواره كن حضور داشته باشد.
وي گفت:تاكنون 60 دقيقه از اين فيلم در عروج فيلم، توسط جليلي و امين حسندوست مونتاژ شده است.
تعدادي از اين بازيگران نوجوان در اين فيلم حضور دارند و بازيگران اصلي فيلم محسوب مي‌شوند كه عبارتند از: مهدي نگهبان، مهدي مرادي، نويد رئيسي، ياسين خوشامدزهي، حميد هدايتي‌راد، عبدالحي شماسي و يك بازيگر ژاپني به نام «كوميكو آسو» كه نقش «نبات» را در اين فيلم ايفا كرده است.
از عوامل فيلم حافظ مي‌توان به نويسنده،كارگردان و فيلمبردار، ابوالفضل جليلي، صدابرداران مسيح سراج، مهدي دادگران، مهدي اسدي و مدير توليد مريم اشرفي اشاره كرد.
فيلم «حافظ» داستان يك حافظ قرآن است كه شخصيت بيروني و دروني او مورد بررسي قرار مي‌گيرد.در اين فيلم به صورت نمادين به انديشه‌ها و افكار حافظ شيرازي، شاعر بزرگ ايراني پرداخته مي‌شود.
اما «خاك سرد» ساخته «رضا سبحاني» نيز خود را براي شركت در اين جشنواره آماده كرده است.
رضا آشتياني تهيه‌كننده اين فيلم با اعلام اين خبر گفت:تدوين اين فيلم توسط هايده صفي‌ياري در مؤسسه رسانه پويا تمام شد و ما هم اكنون فيلم را براي اين جشنواره ارسال كرده‌ايم و در حال حاضر تنها چند ريزه كاري در صدا‌گذاري فيلم اعمال مي شود.
فيلم «خاك سرد» پس ازفيلم«زيستن» دومين ساخته سينمايي رضا سبحاني است. اين فيلم راوي كشمكش انسان با طبيعت و رؤياهايش است و داستان آن، درباره مردي تنها در دل كويري خشك و بي رحم است كه به زن و زندگي‌اش عشق مي‌ورزد و مي خواهد به قيمت جانش هم كه شده خانواده و آينده‌اش را نجات دهد.
محمدرضا فروتن در اين فيلم در نقش يك چاه كن ظاهر شده است و هيلا اكراني، رضا آشتياني، ارسلان قاسمي و... ديگر بازيگران فيلم «خاك سرد» هستند.
مديريت فيلمبرداري اين فيلم را شهريار اسدي بر عهده دارد و عماد اسدي به عنوان مجري طرح با اين پروژه همكاري دارد.
فيلم سينمايي«خاك سرد» به تهيه‌كنندگي رضا آشتياني و با سرمايه‌گذاري حميد اسدي در شركت سينمايي «آفتاب نقره‌اي» تهيه و توليد شده است.
لازم به يادآوري است جشنواره كن امسال 17 تا 27 ماه مي مصادف با 27 ازديبهشت تا 7 خردادماه ستي جاري در شهر ساحلي كن فرانسه برگزار مي شود .

شاد باشيد .

/ 0 نظر / 10 بازدید